Iako mladi pa i cijele porodica s djecom odlaze iz Krajine, trend upisa djece u predškolske ustanove Unsko-sanskog kantona je u porastu.
Najavili odlazak
Tako je ove godine u predškolske ustanove upisano 40 učenika više nego prethodne godine, kažu u Pedagoškom zavodu USK.
U USK djeluje 18 predškolskih ustanova, osam javnih i deset privatnih.
– Moja pretpostavka je da se i veliki broj ljudi iz ruralnih i prigradskih područja doseljava u samo središte grada, pa je zbog toga i broj učenika odnosno djece upisane u predškolske ustanove veći – kaže Haris Omanović, direktor Pedagoškog zavoda USK.
Zehida Goretić, direktorica JU „Dječiji vrtić Bihać“, kaže kako se broj upisane djece u predškolske ustanove nije smanjio iako su roditelji nekih mališana već najavili svoj odlazak u zemlje EU.
– Ne znam šta će se desiti kasnije, ali za sada, barem iz naše ustanove, imam najavljen odlazak 14 djece koja s roditeljima napuštaju Bihać i BiH. Neznatan je to broj jer je Javna ustanova „Dječiji vrtić Bihać“ još zadržala isti broj, 380 djece i više. Trenutno 26 djece rođene 2016. godine čeka da bude upisano u našu ustanovu. Nismo u mogućnosti zbog broja uposlenika, a prostora još imamo – kaže Zehida Goretić, direktorica JU „Dječiji vrtić Bihać“.
Nema uposlenika
Goretić naglašava kako su popunjeni i kapaciteti privatnih predškolskih ustanova, a trend povećanja broja upisane djece je zadržan. Kaže, djece imaju, ali nemaju uposlenika.
Uvesti obavezno predškolsko obrazovanje
Goretić ističe da bi trebalo uvesti obaveznima predškolski odgoj i obrazovanje.
– Mislim da smo jedini kanton u kojem predškolski odgoj i obrazovanje nisu obavezni. Mnogo djece još ne pohađa predškolsko obrazovanje, jer nema svako novca da plati vrtić. Predškolsko obrazovanje je nužno – kaže Goretić.