Ekonomska kriza
Kao osnovni faktori koji su Prijedor uveli u polje nepovoljne demografske strukture navedeni su dugogodišnja ekonomska kriza, pad nataliteta, migracija stanovništva, nezaposlenost mladih...
- Ovaj problem u BiH nije, nažalost, zaobišao ni Prijedor, mada u ovoj školskoj godini, u odnosu na prošlu, bilježimo blagi porast učenika, za 30 u osnovnim i 50 u srednjim školama - kaže Monja Kasalović, načelnica gradskog Odjeljenja za društvene djelatnosti.
Od naredne godine ovo odjeljenje će predložiti i dokument, četverogodišnju strategiju obrazovanja Grada Prijedora, koja će, jer se, prema riječima Kasalović, ovo ne rješava na lokalnom nivou, biti usaglašena s istim republičkim dokumentom.
Stevica Džogazović, direktor OŠ „Dositej Obradović“, kaže da područno odjeljenje ove škole u Zecovima kod Prijedora trenutno ima samo devet učenika od prvog do petog razreda. Uči ih jedan učitelj. Učenici odlaze u inozemstvo s roditeljima, ali, prema njegovim riječima, odlaze i nastavnici, profesori, pa čak i kućni majstori...
- Profesorica njemačkog iz Sanskog Mosta koja je predavala u školi na Hambarinama uzela je neplaćeno i otišla u Englesku, kućni majstor za Njemačku, napustila nas je i profesorica demokratije i učiteljica koja je radila u Rizvanovićima, a posao dobila u vrtiću u Njemačkoj - kaže Džogazović i dodaje da već ima nekoliko najava nastavnika koji planiraju otići u ovoj godini.
Slično je i u srednjim školama, mada Valentina Sovilj, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola za regiju Prijedor, navodi da je u manjim sredinama poput Bosanskog Novog i Bosanske Dubice problem iseljavanja prisutan najmanje nekoliko godina.
Vidljiva pojava
- U Prijedoru je ova opća pojava vidljiva posljednje dvije godine - kaže Sovilj i upozorava da bi s manjim brojem učenika bez posla mogao ostati i jedan broj prosvjetnih radnika.
385 manje ove godine
U školskoj 2017./2018. godini broj učenika je manji za 385. I to u osnovnim školama za 167, a u srednjim za 218 učenika, navedeno je u izvještaju Odjeljenja za društvene djelatnosti.