To znači da se državni parlamentarci iz RS-a ponovo vraćaju u zastupničke klupe.
Nenad Stevandić (US) je danas rekao kako ga predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije nagovorio ni na kakve poteze odnosno pravljenje terena za povratak u državne institucije, te da ne radi po diktatu Milorada Dodika.
No činjenica je kako je Stevandić nedavno u razgovoru za Klix.ba najavio da će vladajuća koalicija u RS-u ići s ovim prijedlogom zakona, a da bi sve veoma brzo podržali ostali u vladajućoj strukturi. Već tada je bilo jasno kako će ovo biti put povratka u institucije BiH i (novi) prekid bojkota.
U kontekstu izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH koje je sproveo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko zabranivši negiranje genocida i veličanje ratnih zločina i zločinaca, vlast u Republici Srpskoj sada smatra da u cijeloj Bosni i Hercegovini treba zabraniti nazivanje genocidnim bilo kojeg naroda, entiteta, pojedinca ili etničke grupe i da pojam genocid ne smije biti zloupotrebljivan.
Da bi ovaj prijedlog zakona mogao dobiti potrebnu podršku na određeni način je prošle sedmice najavio lider SDA Bakir Izetbegović kazavši kako Milorad Dodik traži način da se s partnerima vrati u Parlament BiH i Vijeće ministara i da to treba podržati.
"I to je dobro, mi to podržavamo. Mi nikada nismo jedan narod, npr srpski, nazivali genocidnim, niti smo Republiku Srpsku zvali tako. Prihvatili smo je u Dejtonu 1995. godine, ali znamo šta je prethodilo. Desio se genocid i u njega je bila involivirana vojna i politička struktura koja će uspostaviti RS. Ali nemamo namjeru vrijeđati entitete i narode. Tako da ovo jeste jedan izlaz", izjavio je.
Nakon što prijedlog zakona stigne u Parlamentarnu skupštinu BiH bit će interesantno vidjeti kako će biti tretiran tzv. Inzkov zakon odnosno da li će predstavnici RS-a i dalje tražiti njegovo ukidanje ili će zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid biti samo nova dopuna Krivičnog zakona BiH što bi značilo da negiranje genocida ostaje zakonski kažnjivo, kao i veličanje presuđenih ratnih zločinaca i zločina.