Ranije usvojeni zakon suspendovao je u aprilu visoki predstavnik Christian Schmidt, a Ustavni sud Bosne i Hercegovine ga je u septembru stavio van snage.
Kako se navodi u prijedlogu zakona, ovim se "reguliše svojina na nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i sprovođenja javne vlasti, a koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma".
Da bi javna vlast mogla funkcionisati, u skladu sa Ustavom danim nadležnostima, potrebno je da subjekti koji vrše tu vlast budu i vlasnici određenih nepokretnosti i da njime mogu raspolagati kako bi izvršili svoje primarne funkcije, što je i stav Venecijanske komisije - rekao je u uvodnom obraćanju Dragan Stanković, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, koja je predlagač zakona.
Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kazala je jučer kako RS nema nadležnost da regulira pitanje državne imovine. Naglasila je da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće i njihovo neizvršavanje ili sprečavanje izvršavanja od strane nadležnih organa javne vlasti u BiH predstavlja krivično djelo prema članku 239 Krivičnog zakona BiH.
Međutim, predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je kako ovaj entitet neće dijeliti imovinu sa BiH. Poručio da je pitanje imovine riješeno Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom.
Nemamo namjeru da tu imovinu dijelimo sa BiH, niti nam se ona može oteti antidejtonskim nasiljem i protivustavnim odlukama Ustavnog suda. U tome nikada neće uspjeti nijedan sud, pa ni ovaj njihov koji nije naš - naveo je Dodik na Twitteru.
Članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić najavili su u utorak da će podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH protiv Zakona o nepokretnoj imovini Republike Srpske.
Foto:Arhiv