Tekst ove informacije, kojeg je Klix.ba objavio, sadrži izrazito opasne poruke, a koje se odnose na rad pravosudnih organa Bosne i Hercegovine na teritoriju manjeg bh. entiteta.
"U proteklom periodu institucije i zvaničnici Republike Srpske preduzimali su niz aktivnosti u cilju zaštite ustavnog uređenja BiH i sprečavanja antidejtonskog djelovanja i gotovo svaki put upozoravali na činjenicu da nezakonite i nametnute odluke ruše Dejtonsku BiH, iako je svima jasno da BiH može opstati isključivo uz poštovanje i potpunu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma. Upravo iz navedenih razloga, proteklih godina Narodna skupština Republike Srpske je u vezi ustavnog položaja Republike Srpske donijela niz odluka i drugih akata u cilju zaštite njenih interesa, te je u tom smislu, u više navrata zahtijevano od strana potpisnica i svjedoka Dejtonskog sporazuma, kao i od svih predstavnika međunarodne zajednice da reaguju na donošenje akata kojima se razgrađuje Dejtonski sporazum, kao i na svaku aktivnost koja je protivna njegovim odredbama i principima, te da omoguće pokretanje neophodnih procedura kojima će se BiH, Republika Srpska i Federacija BiH vratiti u predviđene okvire ovog međunarodnog sporazuma", stoji, između ostalog, u ovom dokumentu.
Pored toga, poslanici se pozivaju na "donošenje odgovarajućih zaključaka", a smatra se da će NSRS danas krenuti u pokušaj zabrane djelovanja pravosudnih organa BiH u ovom entitetu, s posebnim akcentom na Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA).
Imajući u vidu predloženi, ali i pretpostavljeni, materijal oko kojeg će se raspravljati, važno je istaći i da je Tužilaštvo BiH predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću poslalo dokument koji se odnosi na ovu sjednicu.
U ovom dokumentu se od Stevandića traži "dostavljanje informacija i pružanje pravne pomoći", u kontekstu današnje sjednice.
Ovaj zahtjev temelji se na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" te "Napad na ustavni poredak".
Tužilaštvo je također istaknulo sumnju u krivična djela kao što su "Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava" i "Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje".
Treba istaći i da se pretpostavlja da će NSRS zaključcima pokušati "odbraniti" predsjednika RS Milorada Dodika od odlaska na sud, gdje mu se već nekoliko mjeseci sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Sljedeće ročište u ovom slučaju je zakazano za 25. decembar u Sarajevu, a Dodik je već najavio da, zbog svoje nedavne operacije, neće prisustvovati suđenju.
Sud BiH je na osnovu mišljenja sudskog vještaka da je Dodik sposoban za dolazak i prisustvovanje suđenju zakazalo ročište, iako je pravni tim, ali i saradnici, predsjednika RS-a kritikovalo njegovo stručno mišljenje tražeći novo vještačenje medicinske dokumentacije.