Mektić je novinarima kazao kako je to izazvalo zabrinutost predstavnika vlasti u BiH, koji su fokusirani na tri ključne stvari – kako što bolje i efikasnije zaštititi granicu u jugoistočnom dijelu zemlje, gdje migranti ulaze u BiH i kako osigurati korektan i human tretman migranata koji su ušli u BiH, te kako na najbolji način upravljati sigurnosnom situacijom na tom planu.
Upozorio je na veliki broj migranata koji se nalaze u Grčkoj, navodeći kako je dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku blizu 300 osoba, što bi moglo dovesti do ozbiljnih problema, te da su u iznalaženje odgovarajućih rješenja u BiH uključene sve institucije državnog, entitetskog i kantonalnog nivoa.
Istovremeno, ministar Mektić je potvrdio informaciju Sužbe za poslove sa strancima BiH koja je danas objavila kako je u prva dva mjeseca 2019. godine na području Bihaća i Sarajeva locirala i pod nadzor u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu smjestila šest migranata porijeklom iz Afganistana, od kojih se pet dovodi u vezu s međunarodnim terorizmom, dok se šesti migrant dovodi u vezu s krijumčarenjem migranata i organiziranim kriminalom.
Dodao je kako se u tom kontekstu provjeravaju druge činjenice i okolnosti, na temelju čega će biti donijeta odgovarajuća odluka.