U Dolinu heroja svi vole doći

.
Brežuljak na Sutjesci je vraćen u prvobitno stanje, a sanirane su i pristupne staze najpoznatijeg partizanskog spomenika bivše Jugoslavije

Memorijalni kompleks Tjentište sastoji se od više spomen-obilježja i rekreativnih sadržaja. Nalazi se u sastavu Nacionalnog parka Sutjeska.

Smatra se da je spomenik posvećen Bici na Sutjesci, koji je dio kompleksa Dolina heroja, najpoznatiji partizanski spomenik na prostoru bivše SFR Jugoslavije.

GORSKE OČI

Spomen-kompleks na Tjentištu nalazi se na privremenoj listi nacionalnih spomenika. Podignut je 1971. godine, a otkrio ga je predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito. Djelo je kipara Miodraga Živkovića i saradnika, arhitekta Ranka Radovića. Sastoji se od dva simetrično postavljena bijela betonska krila, razuđene strukture, visine 19 i širine 25 metara, koji su skladno uklopljeni u prirodni krajolik. Između krila se nalazi prodor oblikovan braniteljima i kolonama u pokretu. Iza spomeničkog prodora nalazi se Plato brigada s kamenim trakama na kojima su upisani nazivi jedinica.

U Perućici nema nikakvih intervencija čovjeka, a strogo se kontroliše i broj posjetilaca i prolazaka kroz prašumu

U februaru 2018. došlo je do urušavanja dijela brežuljka na kojem je spomenik. Zbog daljnjeg djelovanja geoloških i hidroloških uticaja, prijetila je opasnost i za rušenje spomenika. Krajem te 2018. godine brežuljak je saniran i doveden u prvobitno stanje. Sanirane su i pristupne staze oko spomenika.

Dolinu heroja je za vrijeme bivše države godišnje posjećivalo gotovo milion ljudi. Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći nacionalni park u Bosni i Hercegovini i dom je posljednjoj prašumi u Evropi. Najviši vrh planine Maglić (2.386 m/nv) također se nalazi unutar nacionalnog parka i u isto vrijeme je i najviši vrh u čitavoj državi.

Rafteri pričaju kako se stranci žale na prolazak iz Crne Gore u našu zemlju, dok Srbijanci nemaju tih problema

Kompletan Nacionalni park Sutjeska je pravi biser Evrope, zasigurno po prirodnim rijetkostima je prvi! Obuhvata šire područje Sutjeske, uključujući prašumu Perućicu - jedinstven prirodni rezervat Evrope, te dijelove planina Maglić, Volujak i Zelengoru. Površina veća od 17 hiljada hektara najvećim dijelom je pod šumama. Raspolaže i bogatim lovištem, površine više od 53 hiljade hektara, te osam ledničkih jezera, koje zbog ljepote i čistote narod zove “gorske oči”.

Perućica već 20 hiljada godina živi, umire i obnavlja se, bez bilo kakvog uticaja čovjeka, a danas se nalazi i pod strogom zaštitom. Tamo već hiljadama godina buja bogata vegetacija, većina stabala je starija od 300 godina, a viša su i od 60 metara. Sve što se dešava u prašumi Perućici je strogo prirodan tok, nema nikakvih intervencija čovjeka, a strogo se kontroliše i broj posjetilaca i prolazaka kroz prašumu. Zbog toga je naučnici obožavaju, pa je čak nazivaju prirodnim laboratorijem. Ono što će im zasigurno olakšati istraživanje ove prašume jeste projekat Virtuelna stvarnost u Perućici.

image

Turisti u prašumi / Didier Torche

Prema riječima Mirjane Radović, rukovodioca Sektora za razvoj i unapređenje NP-a Sutjeska, projekat Virtuelna stvarnost u Perućici osmišljen je kako bi svima približio bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta naše prašume, a predviđa postavljanje savremenih kamera na najatraktivnijim lokacijama u prašumi Perućica, da bi na ovaj način svi korisnici interneta mogli virtuelno posjetiti ovo zaštićeno područje.

Jedinstvenost Nacionalnog parka Sutjeska ogleda se u ekstremnoj ljepoti i raznolikosti prirodnih rijetkosti, kao što su planinski vrhovi, izvori, rijeke i rječice, te bujan biljni i životinjski svijet. U NP-u se nalazi 17 potpuno čistih rijeka i rječica, deset planinskih vrhova viših od 2.000 metara, te Maglić, najviši vrh u BiH, pješčane piramide kod Miljevine... U šumama obitavaju mrki medvjed, divlja mačka, ris, divokoza, vuk, kuna, tetrijeb, suri orao, a rijeke su bogate potočnom pastrmkom, lipljanom i mladicom. Ovdje se susreću različiti elementi flore mediteranskog, srednjoevropskog, srednjoazijskog i alpskog tipa.

image

/Didier Torche

Ukupno je devet pješačkih staza u NP-u Sutjeska. Za one koji vole istraživati prirodu ​​biciklom postoji jedna staza posebno namijenjena za bicikliste. Staza počinje na Tjentištu (kod Info-centra), gdje imate mogućnost iznajmljivanja bicikla ako nemate vlastito. Dužina najatraktivnije staze iznosi 45 kilometara, a završava na Orlovačkom jezeru gdje se nalaze lovački dom i kamp. Ovisnici o adrenalinu imaju priliku isprobati rafting na rijeci Tari u kanjonu Sutjeske. Turisti koji se odluče spustiti niz Taru dobit će sljedeću opremu za rafting: neoprenska odijela i čizme, prsluk za spašavanje, kacigu i veslo, a u slučaju kiše i kabanicu. Obučavat će ih profesionalni skiper, koji upravlja brodom. Rafting na Tari je također moguć u susjednom NP-u Durmitor, koji se nalazi samo dva sata vožnje od Sutjeske. Iz Rafting centra Drina-Tara nude smještaj, hranu - tradicionalna kuhinja i, naravno, rafting.

- Zadovoljan sam ove sezone raftingom. Najviše gostiju nam dolazi iz Srbije, a nešto manje iz BiH. Imamo problem s ulaskom stranaca. Javlja nam se dosta stranaca koji su u Crnoj Gori, ali ne mogu doći zbog nekih čudnih propisa. Ljudi iz Srbije kad dolaze mogu normalno ući, ali ako dolaze iz Crne Gore, ne mogu ući bez testa na Covid-19, rekao nam je Borko Todorović, vlasnik Rafting centra Drina-Tara.

TRENINZI I EDUKACIJA

Na Tjentištu je u septembru prošle godine otvoren moderno opremljen Centar za naučno istraživanje i ekologiju koji će biti nastavna baza studentima i profesorima šumarskih fakulteta, ali i svim naučnicima u oblasti šumarstva, biologije, ekologije i poljoprivrede, sa Balkana i iz cijelog svijeta.

Predviđen je i poseban prostor za djecu, koja će putem 3D naočara i ostale tehnologije moći da vide bogatstvo Perućice

- U finalnoj fazi je obnova ovog objekta koji zauzima površinu od blizu 600 kvadrata i sadrži izložbeni i edukativni prostor, gdje će biti instalirana visokotehnološka oprema, kako bismo približili vrijednost prašume posjetiocima na licu mjesta. Drugi dio projekta čini konferencijska sala sa 300 mjesta koja je multifunkcionalna, s obzirom na prostor i njen sadržaj. Centar će u svom budućem radu stavljati akcenat na edukciju, a u ovoj sali će se organizovati seminari, prezentacije, radionice, treninzi, kako bi svi saznali nešto novo, objasnila je Radović.

image

/ Muhamed Tunović

Projekat zajednički provode Nacionalni park Sutjeska, banjalučki Šumarski fakultet i preduzeće Matriks sistems. Vrijednost projekta je 280.000 eura, od čega je Evropska unija izdvojila 240.000 eura.