"Ovo je još jedno u nizu brojnih kršenja Zakona o vodama FBiH, koja se skoro svakodnevno dešavaju na područjima opština Bihać i Bosanska Krupa. Prema Zakonu o vodama FBiH, u području vodnog dobra - pojasu širine 15 metara od obale Une, ne smije biti gradnje", upozorili su iz Eko akcije.
Uslijedila je reakcija nadležnih gradskih službi.
"Nakon prijave građevinskog zahvata betoniranja obale rijeke Une u bihaćkom naselju Pritoka, Služba za inspekcijske poslove Grada Bihaća izašla je na teren i utvrdila da se radi o nelegalnom i nezakonitom zahvatu bez pribavljenih akata za građenje", konstatirali su iz Općine.
Kako su objasnili, sačinjen je službeni zapisnik, vlasniku zemljišta naložena je obustava daljnjih radova i postavljena inspekcijska traka, čime se gradilište smatra zatvorenim.
"Nakon navedenih radnji slijedi i izdavanje rješenja o uklanjanju nelegalne građevine, a eventualna povreda inspekcijske trake prouzročit će i krivičnu odgovornost za vlasnika", objasnili su iz Općine Bihać.
Kako su potcrtali, bespravni građevinski zahvati i betoniranje obala rijeke Une, osim što štete okolišu, narušavaju prirodu i vizuelni ambijent zbog kojeg se grad Bihać svrstava u red ekoloških i turističkih destinacija.
"Sve češćim utvrđivanjem obala nedozvoljenim materijalima narušava se autentičnost prostora i ugrožava turistički potencijal grada Bihaća. S tim u vezi Gradska građevinska inspekcija će u narednom periodu provoditi intenzivne aktivnosti vezano za popis i izdavanja rješenja za uklanjanje nelegalnih građevina i zahvata, s naglaskom na područja uz rijeku Unu", naveli su iz Općine.
Zamolili su sve građane i ekološke organizacije da nadležnoj Službi za inspekcijske poslove prijave svaki slučaj potencijalne nelegalne gradnje, a naročito devastacije obala Une.
Foto: Eko akcija