Dostignuti nivo medijske i informacijske pismenosti u Bosni i Hercegovini nije zadovoljavajući, rečeno je na završetku četverodnevne edukacije koja je upriličena u Američkom kutku, a koju je vodio Adis Nadarević, novinar i kolumnista. Kroz radionicu učesnicima je predočio trenutno stanje, te razmotrio razvojne potencijale u skladu sa definicijama i parametrima razvoja ove oblasti na nivou Evropske Unije, gdje se, kako potvrđuje sistem dobre prakse, medijska pismenost zagovara kao jedan od osnovnih mehanizama aktivnog građanskog sudjelovanja u društvenim procesima.
Mediji su veoma važni i ne samo u oblasti informisanja građana. Ne bi se trebali neodgovorno koristiti za širenje neistinitih sadržaja, govora mržnje ili za zloupotrebu ličnih podataka i korištenje autorskih djela bez dozvole. Kako bi se što bolje snašli u trenutnom stanju medija, potrebno je da građani imaju znanje i vještine, da poznaju tehnike provjere vjerodostojnosti izvora.
Neophodno je da nauče tražiti, vrednovati, koristiti, kreirati i plasirati informacije, a radi ostvarenja ličnih, društvenih i profesionalnih ciljeva, rečeno je uz ostalo na ovoj radionici.
Medijska pismenost, kako je naglašeno, povezana je sa osnovnim ljudskim pravima kao što su sloboda izražavanja i sloboda govora, te promoviše ljudska prava i podstiče građane na veću društvenu participaciju. Iza svega ovog leži nada da će se otvoriti opširnija rasprava o značaju medijske pismenosti za razvoj medija i društva.
Također se nadaju da će podstaknuti akademsku zajednicu, kreatore obrazovnih, ali i medijskih politika, te medijsku zajednicu, na veći angažman u razvoju medijske pismenosti.