U prvih šest mjeseci ove godine u BiH je opran 11,1 milion KM, a materijalna šteta koja je nastala izvršenjem ovih krivičnih djela iznosila je 6,2 miliona KM.
Ova informacija potvrđena je “Dnevnom avazu” u Finansijsko-obavještajnom odjelu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Medicinska oprema
Iz ove državne policijske agencije, koja godinama radi na dokumentiranju ovih krivičnih djela, rečeno nam je da je u prvih šest mjeseci ove godine SIPA nadležnim tužilaštvima podnijela deset izvještaja o postojanju sumnje o počinjenim krivičnim djelima i izvršiocima. Kako nam je rečeno, prijavljeno je 29 osoba.
- Prijavljenim krivičnim djelima izvršeno je pranje novca u iznosu od 11.156.950,76 KM, dok je materijalna šteta od prijavljenih krivičnih djela iznosila 6.255.177,13 KM - rečeno nam je iz SIPA-e.
Ova agencija je od sredine marta radila na prikupljanju podataka i informacija u vezi s različitim krivičnim djelima koja za posljedicu imaju stjecanje protupravne imovinske koristi. Među njima su i podaci o krivičnim djelima počinjenim tokom nabavke i distribucije medicinskih sredstava i opreme u vezi s COVID-19 pandemijom.
Stekli korist
- Na osnovu prikupljenih podataka i informacija, od početka 2020. godine nadležnim tužilaštvima u BiH podneseno je sedam izvještaja o počinjenim krivičnim djelima i izvršiocima. Ovim izvještajima dokumentirano je postojanje sumnje da je 16 fizičkih i šest pravnih lica počinilo krivična djela kojima su stekli imovinsku korist u ukupnom iznosu od 6.808.131,54 KM - pojašnjeno je iz ove agencije.
Iznosi su i veći
Iz SIPA-e su naveli da i drugi policijski organi u Bosni i Hercegovini nadležnim tužilaštvima podnose izvještaje o postojanju sumnje o počinjenim krivičnim djelima i izvršiocima za krivično djelo pranje novca. No, kako je navedeno, SIPA ne raspolaže tim podacima.