Trgovački lobiji
Marin Bago, predsjednik mostarske „Future“, koja godinama provodi projekt prava pacijenata, kazao je da su, nažalost, lijekovi, osim hrane, postali artikli na kojima se ostvaruje zarada.
– Kako je porasla potrošačka korpa, a oslabila kupovna moć građana, trgovačkim lobijima je postalo sasvim jasno da se ovdje, u BiH, može zaraditi samo na hrani i lijekovima.
Dakle, hrana je oko 40 posto potrošačke korpe, što je najviši procent. Tako je i za lijekove. Ti artikli su preostali trgovačkim lobijima da na njima mogu zaraditi – rekao je Bago.
Ines Kavalec, direktorica Udruženja „Dajte nam šansu“, kazala je kako svi građani BiH svjedoče poskupljenju lijekova.
Nema intervencija
– Penzioneri mnogo iskazuju nezadovoljstvo u tom smislu, ne postoji sistemska podrška. Naše zdravstvo ne razmišlja o tome da nedostupnost nekog lijeka može biti pogubna za osobu kojoj je lijek potreban.
Smatram da sistem mora reagirati na način da se odrede kategorije koje trebaju podršku sistema u smislu refundiranja – istakla je Kavalec.
Refundiranje troškova
Kavalec je istakla da je realizirala sastanke s ministrom zdravstva KS Harisom Vranićem kako bi novac za lijek „diazepam klizma“ bio refundiran. Ovaj lijek je trenutno skuplji za 120 posto, a u posljednje vrijeme ga je sve manje u apotekama.
– Čekam dokument kojim ćemo moći garantirati da ovo stupa na snagu – kazala nam je Kavalec.