Osim toga, mnoštvo je i drugih lažnih nagradnih igara u kojima se koriste imena drugih privrednih društava i brendova kao što je “Tropik”, “Malagić namještaj”, “Unikredit banka”, “Gazprom Bosne i Hercegovine”, “Banja Vrućica”, “Robot” i slično, a koje su aktuelne u prethodne dvije godine.
– Građani se upozoravaju da je cilj kreiranja ovakvih informacija da se na prevarni način pribave njihovi lični podaci, te da stoga ne šalju fotografije svojih ličnih dokumenata i druge lične podatke putem društvenih mreža ili elektronske pošte – upozorili su iz policije, prenosi Fokus.ba.
Nagradna igra sastoji se u tome da se kreira lažna Facebook stranica privrednih društava na kojoj se objavi nagradna igra u kojoj je za učestvovanje, potrebno lajkovati stranicu, podijeliti objavu na vlastitom profilu i poslati privatnu poruku najčešće sadržine “ja“ ili u komentaru upisati jedan broj do 100. Učesnici lažne nagradne igre nakon toga dobiju poruku da su sretni dobitnici, te da radi preuzimanja nagrade moraju dostaviti fotografiju svog lica i ličnog dokumenta. Osim fotografije od učesnika se traži i dostavljanje ostalih ličnih podataka, koji nisu navedeni u ličnim dokumentima (ime roditelja, adresa, kontakt telefon i drugo).
Policija apeluje na građane da informacije o opisanim lažnim nagradnim igrama prijavljuju policiji.
Tokom 2018. i 2019. godine evidentiran je, kako dodaju, porast prevara u vidu lažnih nagradnih igara organizovanih na društvenoj mreži Facebook.