U Plavoj džamiji u holandskoj prijestolnici gdje se mole većinom marokanski muslimani, danas je, unatoč opstrukcijama od prošle sedmice, pušten ezan koji je pozvao vjernike na džuma-namaz, molitvu muslimana petkom.
Amsterdam je tada odbacio zahtjev uprave džamije da ezan puštaju preko zvučnika. Kako navode lokalni mediji, Gradsko vijeće je donijelo odluku kojom nije podržalo prijedlog da se ezan s džamije u Amsterdamu pušta preko zvučnika.
Početkom oktobra ove godine u Amsterdamu je pokrenuta inicijativa da ovaj holandski grad dobije prvu džamiju u kojoj bi se ezan, poziv na molitvu, puštao preko zvučnika.
Međutim, danas su građani na tom području izašli na ulice kako bi čuli ezan preko zvučnika u džamiji u ovom holandskom gradu. Neki su i snimali telefonom prvo učenje ezana.
Nourdeen Wildeman, glasnogovornik zajednice ove džamije, izjavio je za AA, da su sretni i ponosni što je ovog petka učen ezan, koji je bio spriječen prošle sedmice.
Wildeman je podsjetio da se ezan preko zvučnika uči na sedam posto džamija u Holandiji ali da to nije bio slučaj u Amsterdamu, sve do danas kada je prvi put proučen.
“Postoje razlilčite reakcije mještana na učenje ezana preko zvučnika. I da ima kritika, generalno su pozitivni komentari. Mi smoi muslimani koji žive u Amsterdamu, ovo je naša kuća i zbog toga smo dio ovog kraja”, kazao je Wildeman.
Ursula van Spronsen, jedna od građanki Amsterdama, koja je danas bila na ulici, izjavila je da je učenje ezana jako lijepo slušati.
“Slušala sam i kada je bilo otvorenje džamije. Mnogo mi se svidjelo. Živim blizu džamije”, kazala je Spronsen.
Ezan nije učen preko zvučnika jer su presječeni kablovi koji su išli na krov džamije.
Imam džamije Yassin Elforkani je ranije u izjavi za medije kazao kako vjeruje da bi ovim religiju islam na najljepši način predstavili u Amsterdamu.
Ideja je odmah naišla na oštre kritike i komentare u holandskoj javnosti, posebno na društvenim mrežama, a najglasniji su iz radikalno desničarske i euroskeptične holandske Slobodarske partije (PVV) koju predvodi Geert Wilders.
Muslimanski poziv na molitvu u Holandiji ima isti status prema zakonu kao i crkvena zvona, ali ipak gradska vijeća imaju ovlasti da utvrde moguća ograničenja.
U Holandiji, u kojoj je ustavom predviđeno da se omogući slobodno življenje vjerskih uvjerenja, zakon reguliran ‘80-ih dozvolio je da se poziv na molitvu reguliše po vlastitom vjerovanju.
U gradu Leerdamu, naprimjer, lokalnoj džamiji je dozvoljeno da ezan za džumu-namaz pušta preko zvučnika. Ipak, poziv na molitvu svaki dan, poput džamije Ulu u Utrechtu, izuzetno je rijetka praksa u toj zemlji. U Holandiji ima oko 500 džamija.