Dok se veći dio Evrope suočavao s julskim toplotnim valom, živa na termometru porasla je na 38,7 stepeni u istočnoj Engleskoj, označavajući dnevni temperaturni rekord otkako se mjere temperature u Britaniji.
U februaru je temperatura u Londonu iznosila 21,2 Celzijeva stepena, najviša u zimskom periodu.
U 2019. također je zabilježena najviša minimalna zimska temperatura u Britaniji, 13,9 stepeni u Škotskim vrletima.
Ukupno je u deceniji, zaključno s 2019. godinom, zabilježeno osam najviših temperaturnih rekorda, uz samo jedan najniži rekord.
- Evidentno je koliko je tih esktremnih rekorda zabilježeno u prošloj deceniji i koliko ih još ukazuje na ekstremnije visoke temperature - izjavio je Mark Mekarti (McCarthy), čelnik Nacionalnog klimatskog informativnog centra.
Kazao je da su ti rekordi "posljedica naše pregrijane klime".
Britansko toplije i vlažnije vrijeme od prosječnog uklapa se u globalni trend rastućih temperatura zahvaljujući ljudskim aktivnostima.
Rusija je objavila u prošlom mjesecu da je 2019. bila najtoplija godina ikada izmjerena u toj zemlji. U globalnim okvirima nekoliko zemalja od Australije do Poljske registriralo je nove temperaturne rekorde.
Ujedinjeni narodi saopćili su da je protekla decenija bila najtoplija u historiji, dok su protekle četiri godine bile najtoplije širom svijeta.
Zemlja se već zagrijala za 1,1 Celzijev stepen od preindustrijskih vremena zahvaljujući emisiji stakleničkih plinova od sagorijevanja uglja, nafte i plina.