Tuzlanka, Rusejla Halilović doživjela je neprijatno iskustvo kada su je napali psi lutalice dok je išla na posao u blizini zgrade Soda So na tuzlanskoj cesti – piše Crna-Hronika.
U trenutku napada, žena je pokušala potražiti pomoć od nadležnih službi, ali kako navodi, nijedna od njih nije joj pružila adekvatnu podršku.
Ona je dodala da je, nakon što nije dobila pomoć, pokušala zatražiti podršku od drugih građana, ali nije bilo reakcije ni sa njihove strane.
Napad je, srećom, završio bez ozbiljnih povreda, no strah od ponovnog susreta sa psima lutalicama i neodgovarajuća reakcija službi ostavila je snažan utisak na ženu.
“Danima čitamo kako kerovi napadaju djecu, narod po Tuzli. Jutros sam ja napadnuta. U zgradi, na 12-tom spratu imam ženu koja u kući ima ogromnog kera. To je njeno pravo. Međutim ona je odnekle donijela ili se taj njen ker okotio, uglavnom tu je bruku kerova, napravilo se od kartonskih kutija kao sklonište. Njih hrani ko stigne. Jer se kerovi više štite nego ljudi.
To je mjesto gdje su i kontejneri za smeće. Da bi na posao išla kao nornalan svijet, radi radova kod Soda So moram kroz blato. Ovo je prečica. Za mnom su krenula 4 komada tih kerova. Ja sam vrištala. To je grmilo. Kad se od straha nisam onesvjestila. Ja sam vjerujte za bolničkog kreveta.
Došla sam na posao, popila dva lexaurina i pozvala policiju, pa mi je divan policajac objasnio i dao dva broja 035/ 302 – 550 i 035/ 302- 574, objasnio mi je kad oni reaguju i dao mi je ova dva broja Komunalca jer oni imaju šintere. Znate li sta su mi rekli na oba broja? Da ja to policiji prijavim? Da dignem na viši nivo?
Ja obična građanka da dižem na viši nivo? I ja kažem zvala sam policiju, to nije posao policije već vas.
Ovog momenta ću dignuti sve na noge, jer ako ja toj ženi odem na vrata bit će da je napadam jer je Spkinja i uvijek udaraju po nacionalnoj osnovi a ovo govorim jer imam iskustva.
A to je ama bas niđe veze. U protivnom ako ne raguje Komunalna inspekcija grada Tuzle ja ću zakon uzeti u svoje ruke kao i svaki svojemisleći građanin da bi spasio svoj život.
Pa ako gradonačelnik Zijad Lugavić postavlja direktore da se plaho ne srklete, ako građani nemaju kome da se obrate, eh zakon se uzima u svoje ruke da bi se sopstveni život spasio. Dosta mi je stresa u životu još sa kerovima da se nerviram e pa neće moći.” – izjavila je Rusejla Halilović.
Ovaj incident ponovo otvara pitanje odgovornosti lokalnih vlasti u vezi sa velikim brojem pasa lutalica na ulicama grada. Građani često prijavljuju slične incidente, ali se u mnogim slučajevima osjećaju zapostavljeni, jer nadležne službe, poput policije i komunalne policije, nisu u mogućnosti da adekvatno reše problem.
Rusejla Halilović se na kraju zapitala: “Ako službe ne mogu zaštititi građane, šta nam preostaje? Da li zaista moramo sami preuzeti odgovornost za svoju sigurnost?”