Tužilaštvo u Banjaluci otvorilo istragu protiv tri osobe zbog slučaja “Viaduct”

banjaluka
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka saopćilo je za N1 da se istraga u slučaju “Viaduct” vodi protiv tri osobe i kompanije “Viaduct” Portorož, a na osnovu izvještaja Uprave kriminalističke policije.

 

“Obavještavamo vas da je Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka dana 26.07.2024. godine, od strane MUP-a RS -Uprave kriminalističke policije dostavljen izvještaj protiv: B.G., V.Z. N.P. i „Viadukt“ d.o.o. Portorož, zbog krivičnog djela Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 347. stav 4. u vezi sa stavom 3. KZ RS”, naveli su u odgovoru za N1.

Dodali su da se trenutno radi na ovom predmetu.

Podsjećamo, ranije su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine za N1 kazali da se i u ovoj pravosudnoj instituciji vodi istraga u slučaju “Viaduct”.

“Podnesak – obavijest Pravobraniteljstva BiH je zaprimljena je dana 28.03. ove godine uz prijavu odvjetničkog ureda su dodijeljene u rad postupajućem tužitelju”, objasnili su nedavno.

Podsjetimo, Vlada Republike Srpske 2004. dodjeljuje koncesiju Viaduktovoj firmi HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.

Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viadukta.

Viadukt pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.

Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viadukta i obavezuje BiH na isplatu 40 miliona eura, međutim, važno je istaći da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste 18.000 KM i on je sada veći od

Slovenačka firma “Viadukt i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.

Do ovog problema je došlo kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.

Shodno tome, radnici BHANSA-e, tačnije, kontrolori leta su već digli svoj glas i traže od nadležnih da riješe ovaj problem koji bi mogao imati ogromne posljedice po državu. Da su posljedice već vidljive dokaz je smanjenje plata uposlenicima BHANSA-e.