Turska je saopćila da je upozorenje Evropske unije da će uvesti nove sankcije Ankari zbog spora oko energetskih resursa u istočnom Sredozemlju "proturječno".
Stavovi EU-a "služi da zadovolje grčku stranu", rekao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu na zajedničkoj konferenciji za novinare u Rimu s italijanskim kolegom Luigijem Di Maiom.
Čelnici EU-a su u petak odlučili da neće uvoditi nove sankcije Turskoj, ali su Ankaru upozorili da bi mogle biti odmah uvedene ako bude kršila međunarodni zakon istraživanjem nalazišta plina u Sredozemlju, koje je izazvalo napetosti u odnosima s Grčkom, prenosi Hina, pozivajući se na dpa.
"Prikrivena prijetnja" EU-a ne donosi popuštanje, kazao je Cavusoglu i izrazio razočaranje što EU nije ponudio "konkretne" korake za ažuriranje sporazume dvije strane o migracijama, sporazuma o carinskoj uniji ili liberalizaciji viznog režima.
Ankara je još uvijek spremna sarađivati s EU-om "pod odgovarajućim uvjetima", rekao je on i pozvao Uniju da bude "iskrena".
EK: Želimo konstruktivan odnos
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kazala je nakon sastanka čelnika 27 zemalja članica da bi EU mogla uvesti sankcije Ankari ako se turske "provokacije i pritisci" nastave na istočnom Mediteranu.
"Želimo pozitivan i konstruktivan odnos s Turskom, a ovo bi, također, bilo itekako u interesu Ankare", kazala je ona na konferenciji za novinare.
Grčka, koja je tražila sankcije, "u potpunosti je zadovoljna" zaključkom skupa na vrhu, rekao je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis.
Turska i Grčka spore se oko teritorijalnih voda čija su podmorja bogata energentima, a tenzije su narasle kad je Ankara poslala istraživački brod u taj dio Sredozemlja, uz pratnju ratnih brodova.