"Ljudi koje smo intervjuisali iz istočne Azije, sjeverne i zapadne Afrike su izjavili da su doletjeli do Istanbula, nakon čega su put nastavili preko zemlje, dok su oni iz Avganistana, Irana, Sirije i drugih bliskoistočnih zemalja uglavnom koristili kopnene rute", navedeno je u ovom dokumentu.
Prema priloženoj mapi, preko istanbulskog aerodroma na zapadni Balkan su stigli i registrovani migranti iz Sijera Leonea, Maroka, Alžira, Egipta, Sirije, Iraka, Irana, Pakistana, Avganistana i Mongolije.
U prosjeku, kako je navedeno, migranti u tranzitu u Turskoj prosječno provodu 353 dana, dok ih je oko 64 odsto izjavilo da u Turskoj nisu bili registrovani.
"Više od polovine izjavilo je da su samo u tranzitu, dok je 16 odsto izjavilo da je napustilo Tursku zbog pogoršanja ekonomskih uslova. Deset odsto je navelo progon, a osam odsto diskriminaciju. Svi ispitanici napustili su Tursku sa nezvaničnog graničnog prelaza. Gotovo svi, njih 91 odsto napustili su Tursku iz provincije Jedrene. Prosječna cijena kretanja od Turske do zapadnog Balkana bila je 1.900 evra", naglašeno je.
U BiH, kako je navedeno, migranti ulaze kod Bijeljine, Loznice i Pljevalja, a 80 odsto svih migranata u BiH ulaze preko Srbije, dok ostatak ulazi preko Crne Gore.
"Četrdeset dva procenta ispitanika je barem jednom pokušalo i nije uspjelo preći granicu. Gotovo svi ispitanici su naveli da je glavni razlog neuspjeha vraćanje od strane vlasti. Napuštajući Srbiju, 29 odsto pokušaja prelaska učinjeno je na granici sa Mađarskom, što je porast od deset odsto u odnosu na decembar 2024. Pokušaji migranata da pređu direktno u Mađarsku bili su u stalnom porastu u posljednjem kvartalu 2024, a čini se da će se nastaviti i početkom 2025. godine", naglasili su.
Nešto manje od tri četvrtine ispitanika, kako je naglašeno, izjavilo je da su bar jednom bili smješteni u prihvatnom objektu tokom putovanja kroz zapadni Balkan.
"U januaru 2025. manje od polovine ispitanika je takođe izjavilo da su ili spavali napolju ili boravili u napuštenoj zgradi u jednom trenutku tokom svog tranzita po zapadnom Balkanu. U prosjeku su ispitanici plaćali 11 evra po osobi dnevno za privatni smještaj ili hotele i hostele na zapadnom Balkanu", dodaju.
U BiH je najviše ušlo migranata porijeklom iz Avganistana, Irana i Sirije.
"Većina je navela da je njihov izbor proizašao iz percepcije da su odabrane rute najlakše sredstvo za prelazak preko zapadnog Balkana. Ispitanik iz Egipta je primijetio da nije bio svjestan alternativnih puteva koji su mu bili dostupni, što je dodatno naglasilo složenost u donošenju informiranih odluka tokom njihovih migracija", pojašnjeno je.