Danas je na ahiret preselio mladi Kemal Prosjanović u 27. godini života.
Dženaza polazi sutra, u subotu, iza ikindije namaza ispred džamije u Busovači, a ukop će se obaviti na mezarju Usputnica.
Iza mladog Kemala ožalošćena je ostala majka Razija, brat, sestre i ostala porodica i prijatelji.
Molimo Allaha dragog da ga uvede u lijepi Džennet, porodici sabur.
Kada nam se desi da, dok listamo po društvenim mrežama, naletimo na vijest da je neko preselio na ahiret, u nama se javi želja i potreba da izrazimo saučešće porodici. Šta napisati?
Sad konkretno. Pojava pisanja El-fatiha ispod smrtovnice ima dvije implikacije:
prva – fatiha ili dova za merhuma se ne uči prije ili dok ne bude dženaza. Momenat kada se smrtovnica objavi jeste prije dženaze stoga pisanje El-fatiha ispod smrtonice na društvenim mrežama kao sugestiju da se prouči fatiha nije od naše ni vjere ni tradicije;
druga – nema nikakve logike da ispod jedne smrtovnice, recimo na Facebook-u, piše na stotine komentara El-fatiha. Ako postoji opravdana potreba (npr. dova na murad-želju) da se neko podsjeti ili nekome sugerira da prouči dovu ili fatihu, dovoljno bi bilo da autor ili onaj ko objavljuje napiše El-fatiha. Valja naglasiti da svi oni koji napišu El-fatiha u komentaru ispod smrtovnice na društvenoj mreži ne čine nikakvu dovu za merhuma, jer sama riječ El-fatiha, u ovom kontekstu, ne znači ništa, osim „Otvaranje“. Iako je naš nijet, naša namjera plemenita, pisanjem El-fatiha u komentaru ne činimo neki hajr za merhuma.
Zato, u buduće, kada naletimo na objavljenu smrtovnicu na društvenim mrežama napišimo dovu svojim riječima, ali i spomenimo kur’anski ajet kojim se u našoj islamskoj treadiciji izražava saučešće – Inna lillahi we inna ilejhi radži’un – što znači: „Svi smo Allahovi i svi se Njemu vraćamo!“ (sura AEl-bekare 156)