Trump postavio ultimatum Evropi: Kupujte oružje od nas ili sami brinite o svojoj sigurnosti

donald

 

Administracija predsjednika Donalda Trumpa poručila je saveznicima u Velikoj Britaniji i Evropi da želi da kupuju američko oružje i vojnu opremu kako bi se održao savez NATO-a, izjavili su evropski zvaničnici upoznati s tim pitanjem.

 

Zahtjev je nekoliko puta upućen od američkih zvaničnika njihovim evropskim kolegama posljednjih sedmica, uključujući i na sastancima između NATO saveznika koji su održani na evropskom kontinentu ove sedmice, rekli su izvori.

Trumpov tim također je sugerisao da želi da Evropa kupuje više američke energije tokom razgovora o sigurnosnoj saradnji, dodali su.

Implicirano je da bi predsjednik mogao ublažiti svoj zahtjev da članice NATO-a troše pet posto svog budžeta na odbranu ako Evropa poveća interoperabilnost s američkom vojskom i više investira u američke kompanije, kazalo je nekoliko izvora.

"Predsjednik Trump i njegova administracija angažuju naše NATO saveznike kako bi osigurali da svi članovi preuzmu svoj dio tereta i ispune svoje obaveze za izdvajanja za odbranu. Postizanje da naši saveznici ispune te obaveze jača NATO", izjavio je glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes

Ovaj razvoj događaja najnoviji je primjer Trumpovog transakcijskog odnosa sa američkim saveznicima, koji odstupa od tradicionalne američke uloge kao nedvosmislenog transatlantskog sigurnosnog partnera.

U srijedu, samo nekoliko sati prije nego što je Trump šokirao evropske lidere objavom da se složio s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom da započnu pregovore o okončanju rata u Ukrajini, američki ministar odbrane Pete Hegseth rekao je NATO saveznicima da SAD više nisu "primarni garant sigurnosti u Evropi".

Trump već dugo tvrdi da Evropa treba više trošiti na odbranu, a njegova upozorenja NATO-u da se ne može osloniti na SAD postala su česta tema tokom njegove prve administracije.

Više američkih ugovora

U posljednjim sedmicama, američki zvaničnici signalizirali su da žele bližu interoperabilnost između američke, britanske i evropskih vojski u pogledu raketnih sistema, municije, umjetne inteligencije i sajber ratovanja, prema riječima osoba upoznatih s tim diskusijama.

To bi vjerovatno zahtijevalo od evropskih nacija da sklapaju više ugovora s američkim odbrambenim kompanijama, što bi predstavljalo teške odluke o nabavkama za lidere na kontinentu.

Članice Evropske unije raspravljaju o tome da li bi trebale ograničiti nabavku na evropske dobavljače, koji neće biti spremni isporučiti dio oružja koje im treba godinama, umjesto da sarađuju s Velikom Britanijom ili kupuju od SAD-a.

Prema izračunu Bloomberga zaštita Ukrajine i širenje evropskih vojski moglo koštati glavne sile kontinenta dodatnih 3,1 triliona dolara u narednih 10 godina.

Kupovina američke odbrambene opreme mogla bi biti vjerovatna strategija za neke evropske zemlje poput Velike Britanije, koja još uvijek zaostaje u razvoju vlastitih kapaciteta u mnogim oblastima, prema riječima jednog izvršnog direktora u odbrambenoj industriji.

Međutim, u Evropi bi se mogla pojaviti sumnja u pogledu dozvoljavanja da njihove vojne sposobnosti postanu previše oslonjene na američku tehnologiju, naročito u svjetlu Trumpovog sveukupnog pristupa odbrani Evrope, dodali su.

 

 

Foto: FB