Trojka molila Gavrankapetanovića da spasi zdravstvo, da li se SDP predomislio iz straha od revizije

.
Konaković je i javno i stvarno mu je stalo da Gavrankapetanović dođe na poziciju direktora, ali u nekom trenutku on ima nekakvu kočnicu, rekao Salihbegović.

 

Već godinu Klinički centar Univerziteta u Sarajevu je bez generalnog direktora u punom mandatu. Koliko to utiče na učinkovitost rada ove ustanove? Kada će biti imenovani ko će doći na rukovodeću poziciju najveće zdravstvene ustanove u našoj zemlji pitanja su na koja su odgovore dali članovi Privremenog upravnog odbora KCUS-a Jasmin Šutković i Ajdin Zulić te član advokatskog tima prof.dr. Ismeta Gavrankapetanovića Avdo Salihbegović.
- Ja prvenstveno vjerujem da i tad i sad da je politička pozadina, da su te famozne interesne grupe koje stoje iza svega ovoga koje u suštini provode i tendere i kadrovska rješenja i sve ono što je prof. Ismeta Gavrankapetanovića zateklo kad je preuzeo Opću bolnicu - kazao je Salihbegović za TVSA.
 

Koje politike stoje za imenovanje prof. Gavrankapetanovića?

- Formalno Trojka, aktuelna vlast, neformalno očigledno nema saglasnost prvenstveno mislim dijela vrha SDP-a na čelu sa premijerom, odnosno predsjednikom stranke - kazao je Salihbegović.

 

Gospodine Zuliću šta vi mislite šta je pozadina svega?

- Ne mogu tvrditi da postoji pozadina, mogli bi nagađati da su to političke sfere. Mogu reći da smo mi često od ministarstva i Vlade dobili različite impulse koji su nas navodili na različita razmišljanja. Imali smo prvo uskraćivanje saglasnoti u vidu jednog dopisa od strane ministarstva da bi imali informaciju sa Vlade u obliku zaključka da u suštini ne postoje prepreke, nego da je problem, što mi nismo tražili prethodnu nego smo tražili naknadnu saglasnost iako je ta praksa bila kroz prethodna tri imenovanja - kazao je Zulić.

 

Ima li pravo da UO traži stenogram sa ove 70. sjednice Vlade FBiH, jeste li tražili?

- Upravni odbor kao kolektivno tijelo nije tražio taj stenogram jer smo dobili zaključak od Vlade u kojem je pisalo da je potrebno da ispravimo samo svoj zahtjev ne odluku, da on glasi da se traži prethodnu saglasnost a ne naknadnu i da to uradimo u roku od 45h i dostavimo Federalnom ministarstvu. Ja sam lično tražio kao član UO, ali su me odbili - kazao je Zulić.

 

Gospodine Šutkoviću, je li samo sporan ministar zdravstva ili ima neko još. Kome ne odgovara da na poziciju direktora KCUS-a ne dođe profesor Gavrankapetanović?

- Očigledno mnogima. Ja mislim da će se to shvatiti kad se završi kompletan ovaj proces, nadam se u našu korist, da dođe prof. Gavrankapetanović na čelo KCUS-a. Kako god ja mislim da je KCUS puno veće nego što bi trebalo da bude politička pozadina i politička igra. Tu treba da budu najbolji, najkvalitetniji, najzreliji a ne politički akteri - kazao je Šutković.

 

Gospodine Salihbegoviću, zašto se odugovlači sa ovim procesom?

- Odsustvo društvene odgovornosti je ovdje. Niko ni za šta ne odgovara. Ako je tri lidera stranaka, koji su aktuelna vlast, otšli – došli kod doktora Gavrankapetanovića, zamolili ga da pokuša zdravstveni sistem staviti na zdrave noge, ako je pet stranaka koje egzistiraju u UO bilo jednoglasno za prof. Gavrankapetanovića. On je ostvaren čovjek, čovjek koji je lični ljekar jedne kraljevske porodice, kad su svi stali na njegovu stranu i zamolili ga da pokuša napraviti neke stvari u zdravstvenom sistemu, ostavili su ga na vjetrometini svi predstavnici svih stranaka. Gospodin Konaković je i javno i stvarno mu je stalo da Gavrankapetanović dođe na poziciju direktora, ali u nekom trenutku on ima nekakvu kočnicu, vezano je za odnose među strankama Trojke u kojima se to ne prevazilazi. Mislim da je Trojka isključivo odgovorna za trenutno stanje u kojem se nalazi KCUS -kazao je Salihbegović, prenosi Izdvojeno.ba.