Sva međunarodna pažnja usmjerena je na Singapur i historijski sastanak sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una i američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump) kojem će taj susret biti do sada najteži test.
Tramp će u toj, kako je sam nazvao "misiji mira", pokušati u utorak u razgovoru sa Kimom lično da ispregovara okončanje nuklearnog programa Sjeverne Koreje. Agencije navode da je "impulsivnom američkom predsjedniku" u historijskom prvom sastanku lidera dvije zemlje impulsivnost ispred planiranja. Naime, za razliku od tradicionalnih susreta šefova država gdje se veći dio posla završi unaprijed, američki zvaničnici ukazuju da će jedina sigurna stvar uoči razgovora u Singapuru biti njihova nepredvidljivost.
Tramp je stigao u Singapur, četiri sata poslije Kima. Prethodnog dana je novinarima rekao da se "osjeća samouvjereno".
- Smatram da Kim Jong-un želi da učini veliko za svoj narod i on ima tu šansu koju neće ponovo imati - kazao je Tramp.
Direktor programa američko-korejske politike u Savjetu za spoljne odnose Skot Snajder opisao je samit kao dogođaj koji je "producirao Kim, režirao južnokorejski predsjednik Mun Džae-In, a inspirirao Tramp". Tramp je ranije izjavio da će ishod sastanka u mnogome zavisiti od njegovog instikta. Kako tvrdi, "već u prvom minutu" sastanka sa Kimom znat će da li je sjevernokorejski lider ozbiljan.