Tim potezom će zaobići proces odlučivanja u Kongresu koji, prema američkom ustavu, raspoređuje budžetska sredstva pa će možda uspjeti pronaći i potrebna sredstva kako bi izgradio svoj zid na granici s Meksikom.
Predsjednik SAD je i ranije govorio o mogućnosti proglašenja vanrednog stanja, i to u nekoliko navrata dok je trajala blokada vlade. Tramp proglašenje vanrednog stanja vidi kao način za pronalazak sredstava kojima će platiti zid na granici s Meksikom koji je obećao za vrijeme predizborne kampanje.
Kroz oba doma Kongresa je kasno sinoć i jutros po našem vremenu prošao dvostranački kompromisni zakon o finansiranju savezne vlade. Taj zakon osigurat će više od 298 milijardi eura za ministarstvo državne sigurnosti i niz drugih agencija do 30. septembra 2019. godine. Tako će se spriječiti nova blokada vlade. Trampu zid kakav on planira sagraditi treba gotovo četiri milijarde eura.
Taj zakon treba potpisati predsjednik Tramp, a sinoć je Bijela kuća najavila kako će, uz njega, potpisati i deklaraciju o proglašenju vanrednog stanja u SAD.
Vrhovni sud SAD nikada nije tačno definirao šta tačno spada pod vanredno stanje. Definicija vanrednog stanja upravo je ono što bi odredilo je li odluka nekog predsjednika o proglašenju vanrednog stanja zakonita ili ne.
Kako piše BBC, proglašenjem vanrednog stanja Tramp će dobiti ovlasti sadržane u više od 100 različitih zakona.
Te ovlasti omogućit će mu da zaobiđe redovan proces odlučivanja, a zamišljen je kao mehanizam koji bi djelovao u stanju nužde kada je potrebno donositi brze odluke i kada se ne može čekati odluka Kongresa.
Postavlja se pitanje je li situacija na granici Meksika i SAD uistinu dovoljna za proglašenje vanrednog stanja, prenosi BBC.