Takozvana ocjena za vladanje slična je mjeri koju je prvi put uvela fašistička vlada Benita Mussolinija 1924. godine, a dio je prijedloga zakona o obrazovanju koji je usvojen u parlamentu u srijedu. Tako su škole dobile ovlast ocjenjivati učenike isključivo na temelju njihova ponašanja, prenosi The Guardian.
Te će ocjene uvelike utjecati na polaganje mature, a učenici koji neće imati ocjenu dovoljan iz vladanja, morat će ponavljati razred. Oni koji su na granici, morat će polagati test iz građanskog odgoja. Uvedene su i kazne od 500 do 10.000 eura za agresiju ili nasilje prema školskom osoblju.
Ministar obrazovanja Giuseppe Valditara rekao je: "Reforma ocjena za vladanje vraća važnost individualne odgovornosti, stavlja poštovanje ljudi i javnih dobara u fokus i vraća autoritet učiteljima."
Novu mjeru podržala je talijanska Udruga ravnatelja škola (ANP). Bilježe 110-postotni porast broja agresivnih napada na nastavno osoblje od početka ove godine u odnosu na prošlu. Kako javlja ANP, školarci se često sukobljavaju s profesorima oko korištenja mobitela na nastavi. Nastavnicima je u mnogim slučajevima bila potrebna liječnička pomoć, a ponekad su i roditelji učenika bili počinitelji napada.
Međutim, Nacionalni studentski savez nije podržao ovu odluku vlade Giorgija Melonija te ju je nazvao korakom "usmjerenim na jačanje autoritarne i kaznene kulture".