- U bliskoj budućnosti živjet ćemo zajedno, u jednoj zajedničkoj državi Kosovo-Albanija - izjavio je on.
Dodao je kako će se Kosovu priključiti i općine Preševo, Bujanovac i Medveđa s juga Srbije, većinski naseljene Albancima.
- Budite sigurni da je veoma lako ostvarenje sna da imamo jedan prostor bez granica između Kosova i Albanije - rekao je Tači, navodeći kako će to biti lakše "nego što je bio izazov udaljiti Srbiju s Kosova".
Tači je istakao i kako zbog tog pridruživanja Kosovo neće izgubiti "ni milimetar" svoje sadašnje teritorije.
Obje ideje kosovskog predsjednika u suprotnosti su s Ustavom Kosova po kojem "Republika Kosovo nema nikakve teritorijalne zahtjeve prema bilo kojoj državi ili dijelu države, niti će tražiti ujedinjenje s bilo kojom državom ili dijelom države".
Portal Kossev sa sjevera Kosova ukazuje i da članak 65 kosovskog ustava predviđa da "Skupština Kosova na temelju dvije trećine glasova svih zastupnika mijenja Ustav, uključujući i dvije trećine svih zastupnika koji zauzimaju mjesta rezervirana i zajamčena za predstavnike zajednica koje nisu većina na Kosovu".
Da bi kosovski predsjednik uspio realizirati ideje o "zajedničkoj državi" i "pripajanju" temeljem prava i zakona, neophodna je promjena te ustavne odredbe, navodi Kossev.
Dijalog Beograda i Prištine u višemjesečnoj je blokadi, a tenzije su u decembru dodatno pojačane uvođenjem carinskih taksi od 100 posto na robu iz Srbije i BiH, prenosi Avaz.
Dok od kosovskog predsjednika stižu najave o kosovsko-albanskom ujedinjenju, a od premijera Ramuša Haradinaja poruke da takse na robu neće biti ukinute i da se od Srbije očekuje priznanje kosovske nezavisnosti, Beograd kategorički uzvraća da je nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa moguć tek kada Priština odustane od jednostranih carinskih mjera.
Podsjetimo, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić najavio je, poslije sastanka s predstavnicima kosovskih Srba u Beogradu, da srpska strana priprema "oštre protumjere", ali će s primjenom pričekati do sastanka u Parizu 1. jula, koji su dvjema stranama poslije nedavnog samita u Berlinu zakazali njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski šef države Emanuel Makron (Emmanuel Macron).
U Skupštini Srbije za 27. i 28. maj zakazana je sjednica posvećena Kosovu, a za tu sjednicu zastupnicima je najavljen detaljan izvještaj o dosadašnjem toku pregovora i postignutim sporazumima s Prištinom.
Zastupnicima će se, kako je najavljeno, obratiti predsjednik i premijerka Srbije Aleksandar Vučić i Ana Brnabić te direktor Ureda za Kosovo Vlade Srbije Marko Đurić.