Ovaj izvještaj ispituje prirodu i obim zagađenja ambijentalnog zraka u BiH, te donosi procjene uticaja tog zraka na zdravlje.
Kao razloge otrovnog zraka u BiH navode slabije politike smanjenja zagađenja zraka, korištenje čvrstih goriva za grijanje, star vozni park (prosječna starost vozila u BiH je 17 godina), kao i sveukupno loš kvalitet tečnih goriva.
"U ovoj regiji se nalazi sedam od 10 termoelektrana na ugalj koje spadaju u najveće zagađivače u Evropi", zaključili su.
Utvrdili su i da u Bosni i Hercegovini svake godine prerano umre oko 3.300 ljudi kao posljedica izloženosti zraku zagađenim česticama PM25, te da se jedna od svakih 10 smrti godišnje u BiH može pripisati zagađenju zraka.
Neke od preporuka za rješenje ovog problema su jačanje saradnje, organizacioni okvir, provođenje propisa, jačanje zakonskog okvira, prikupljanje podataka i analiza, te na kraju provođenje propisa.
Izvještaj o upravljanju zagađenjem zraka u BiH donosi i procjenu ekonomskih troškova na zdravlje u BiH uslovljeno aerozagađenjem. Iz Svjetske banke došli su do zaključka da se na liječenje bolesti uzrokovane zagađenjem zraka potroši 8,2 posto BDP-a Bosne i Hercegovine.