Jovan Dimitrijević, koji je u Arkanovoj paravojnoj jedinici bio zadužen za logistiku, rekao je na ponovljenom suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove (MMKS) da je oružje za ratne aktivnosti jedinice isporučivala JNA, a ne SDB Srbije.
Dodao je da je novac za Arkanove borce dolazio iz donacija srpskih preduzeća i bogatih pojedinaca, a ne iz SDB-a, i istakao da se Arkan nikada nije sreo s osobama iz ove službe.
Dimitrijević je, kao svjedok Odbrane na ponovnom suđenju bivšim visokim zvaničnicima SDB-a, počeo svoje svjedočenje u utorak, 11. februara.
Optuženi se terete da su učestovali u udruženom zločinačkom poduhvatu na čelu sа tadašnjim predsjednikom Srbije, Slobodanom Miloševićem, čiji je cilj bilo uklanjanje Bošnjaka i Hrvata sа djelova teritorija Hrvatske i BiH radi uspostavljanja etnički čiste srpske države.
Optužnica ih tereti da su između 1991. i 1995. godine, za potrebe ratovanja u Hrvatskoj i BiH, organizovali formiranje posebnih jedinica SDB-a i drugih snaga. Prema navodima iz optužnice, jedna od tih jedinica bila je Srpska dobrovoljačka garda koju je vodio Ražnatović, a koja je bila poznata pod imenom Arkanovi tigrovi.
Dimitrijević je istakao da je osoba iz JNA zadužena za isporučivanje oružja Srpskoj dobrovoljačkoj gardi bio general Tomislav Simović, koji je od jula do decembra 1991. godine obavljao funkciju ministra odbrane.
Tužilac je istakao da je Simović napustio ministarsko mjesto u decembru 1991. godine, ali je Dimitrijević odgovorio da to ne pravi razliku.
„Ne znam kada je prestao da bude ministar, ali dok je bio na toj poziciji, pomagao nam je. Lično sam išao da ga vidim kada Arkan nije mogao ili je bio u (kampu za obuku Srpske dobrovoljačke garde u) Erdutu (u Hrvatskoj)”, dodao je Dimitrijević.
„Nije umro onog dana kada je napustio funkciju, 1991. godine. On je i dalje bio u Nemanjinoj ulici (zgrada Vlade), bio je moj direktan kontakt i nastavio je da pomaže“, rekao je svjedok.
Naveo je da bi vrlo vjerovatno znao da se Arkan sreo sa nekim iz SDB-a.
„Tvrdim da nije bilo takvih sastanaka. Da li je bilo takvih sastanaka ili ne, ne znam. Sada kada postavljate takvo pitanje, počinjem da se pitam da li ih je možda bilo. Ali, koliko znam, nije”, rekao je Dimitrijević.
Arkan je ubijen u januaru 2000. godine u Beogradu, nakon što ga je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) optužio za ratne zločine.
Stanišić i Simatović su prvobitno oslobođeni 2013. godine, ali je ova odluka u žalbenom postupku poništena i naloženo je ponovno suđenje. Kada je u decembru 2015. godine počelo novo suđenje, obojica su rekli da nisu krivi za zločine za koje su optuženi.
Stanišić se zbog bolesti od jula 2017. nalazi na privremenoj slobodi u Beogradu.
Suđenje se nastavlja.