Međutim, ukoliko se osvrnemo na prošlost, posebno u posljednja dva mandata kada je izražen veći broj stranaka koje participiraju kako u Skupštini Unsko-sanskog kantona (ovaj mandat – 8), tako i na višim nivoima, čak i u turbulentnoj Krajini određene stvari se događaju nekim pravilom.
Koalicija sa viših nivoa preslikana u Krajini
Ovo pravilo postala je ustaljena praksa u Krajini, bar u onom momentu kada se ozvaniči koalicija na višim nivoima, tada se ista preslika na nivo kantona u kojima postoji koalicijski kapacitet. Kasnije, postoje opcije da koalicije na nivou kantona ne budu funkcionirale, ali svakako u momentu formiranja koalicija za imenovanje Vlade FBiH i Vijeća ministara BiH, ista se preslikava na nivo kantona, prenosi Usn.ba.
Podsjetimo na potpisanu Platformu nakon izbora 2010. godine, kada su koaliciju činile SDA, SDP i NSRzB, ista je preslikana i u Unsko-sanski kanton.
Ova koalicija je trajala nešto više od godinu dana u Unsko-sanskom kantonu, ali nastala je automatizmom nakon potpisivanja Platforme o formiranju Vlade FBiH i Vijeća ministara BiH.
Nakon izbora 2014. godine, i formiranja koalicije na nivou FBiH SDA i DF, u Unsko-sanskom kantonu su bila poznata čak i imena ministara i resori koji bi bili raspoređeni između ova dva partnera. Međutim, u tom momentu SDA i DF nisu mogli naći trećeg partnera koji bi činio vlast i nisu fomirali Vladu USK.
Podsjetimo, prva imenovana Vlada nakon izbora 2014. godine, bila je plod tzv. velike koalicije SDA-ASDA, na čelu sa premijerom Saračević Izudinom.
Međutim, nakon što DF i SDA nisu ostali u koaliciji na višim nivoima, SDA formira Vlada FBiH i Vijeće ministara sa Savezom za bolju budućnost (SBB), što se automatizmom reflektovalo u Krajini. U momentu koaliranja SDA i SBB zajedno su imali 11 zastupnika, što je bilo dovoljno za imenovanje tzv. manjinske Vlade na čelu sa premijerom Rošić Huseinom.
Slična situacija je i danas u Skupštini Unsko-sanskog kantona, SDA broji 9 zastupnika, SBB 2, što čini identičnih 11 kao prije 3 godine, ali ovaj put na višim nivoima je partner ove dvije stranke i DF, koji sa svoja dva zastupnika čini već 13 zastupnika koji su u koaliciji, a koja će po svim parametrima i dosadašnjim iskustvima biti i na nivoima kantona.
U javnosti su sve glasnije špekulacije, da je potpuno jasno zbog čega se SDA “odriče” dvije trećine izbornog plijena i u Federaciji, ali i u Vijeću ministara, a to je Kanton Sarajevo, zbog kojeg SDA potpuno politički očekivano nudi jedan dio svog izbornog plijena u zamjenu za plijen tamo gdje ga u ovom momentu nemaju.
Hronologija događaja nakon izbora / Niko neće sa SDA
Netom nakon izbornih rezultata, ali i u izbornoj noći, skoro sve političke stranke su bile glasne u tome da neće u vlast sa SDA. Sa druge strane, SDA je jasno i nedvosmisleno rekla kako su otvoreni za razgovor sa svakim i pozvali sve političke opcije. Nastala su dva politička bloka, tada “čvrsta” na jednoj strani Bhblok (SDP, DF i Naša stranka) kojeg su nazivali političkom ljevicom, te blok u političkom centru kojeg su parafirali A-SDA, Narod i pravda, PDA i Nezavisni blok.
U tom momentu, SBB koji je po mnogima najviše razočarao kada je riječ o prognozerima izbornih rezultata, držao se po strani, ali jasno i nedvosmisleno poručio da neće sa SDA i da stoji na bezuvjetnoj dispoziciji svima koji će praviti vlast bez SDA.
Ovi sporazumi i izjave rezultirale su imenovanjima Vlade u Kantonu Sarajevo, te u Unsko-sanskom kantonu.
Polovinom mjeseca februara, Avaz je objavio da je dogovoren čvrst politički blok između SBB, PDA i ASDA na svim razinama.
Nakon toga, SDA poziva političke partije na pregovore, da se formira patriotski blok u kojeg su pozvani baš svi. BHblok je nastupao zajednički, nakon čega je Naša stranka jedina bila izričita, SDP je tek glasanjem na Glavnom odboru odlučio ne ići u vlast sa SDA, dok je DF pristao na koaliciju i učešće u patriotskom bloku.
Čvrst blok, odnosno saradnja SBB, PDA i ASDA postala je upitna kada su pojedinačno razgovarali o koaliciji sa SDA, tada niti jedna od ove tri stranke nije bila izričita u odbijanju. Podsjetimo, prije nekoliko dana, SBB je zajedno sa DF i SDA potpisao sporazum, a ostali očigledno nisu bili potrebni.
SDA bira “ostatak” partnera
Rezultat postizbornih događaja je koalicija SDA-SBB-DF na višim nivoima, koja će po svim dosadašnjim iskustvima brzo se reflektovati i na nivou kantona. Nama je najinteresantniji Unsko-sanski kanton u kojem ova tri politička subjekta imaju 13 zastupnika, a s obzirom na stranačke odluke Naša stranka i SDP ne bi trebali biti dio izbora SDA-SBB-DF, dok ostali nisu bili izričiti. Da li će SDA kao eventualni lider nove koalicije imati u cilju da izbaci drugu najjaču stranku ili će ipak od tzv. “malih” skupiti dovoljan broj glasova ostaje nam da vidimo.