Foča se nalazi na jugoistoku Bosne i Hercegovine i spada u red najvećih opština naše zemlje. Treba naglasiti i da je cijelom površinom itekako zanimljiva turistima i nudi im različite atrakcije i aktivnosti. Prvi pisani tragovi o imenu grada na obalama Ćehotine i Drine datiraju iz 1368. godine i sačuvani su u Dubrovačkom arhivu.
Aladžu je gradio bliski saradnik Mimar-Sinana, a sve kasnije džamije građene su oslanjajući se na ideju fočanske ljepotice
Foča ima čak 17 rijeka i rječica, ali i mnoštvo planinskih potoka. Razlika najniže i najviše tačke opštine Foča je nevjerovatnih 2.000 metara. Smještena na karavanskom putu Dubrovnik - Carigrad, Foča je u srednjem vijeku bila značajan trgovačko-zanatski centar. Zanimljivo je i da su se prvi strani turisti spuštali splavovima niz Drinu još davne 1923, a 70-ih godina Tjentište je posjećivalo od 100.000 do 200.000 ljudi. Gotovo stotinu godina nakon prvih turista ekipa serijala “Tour de BiH” stiže u ovaj lijepi, neobični i zanimljiv grad. Emisiju o Foči i okolini gledajte u nedjelju od 16.20 sati u programu O kanala.
Perućica, prirodni rezervat zlata vrijedan
Turistički bum
Prva destinacija je vjerovatno i najpoznatija turistička atrakcija ovog prostora - Nacionalni park Sutjeska. Sa 175 kvadratnih kilometara, ovo je najveći, a ujedno i najstariji nacionalni park u našoj državi. Obuhvata prostrano planinsko područje, a u okviru parka se nalazi i najviši vrh Bosne i Hercegovine – Maglić sa 2.386 metara nadmorske visine. Sutjeska ima i veliki istorijski značaj zbog toga što se na Tjentištu odigrala jedna od najkrvavijih bitki u Drugom svjetskom ratu tokom koje su Titovi partizani uz velike žrtve uspjeli probiti neprijateljski obruč i pobjeći brojnijim fašističkim snagama. U spomen na taj boj, čuvenu Bitku na Sutjesci, 1971. je podignut impozantan spomenik, simbol Tjentišta, autora Miodraga Živkovića.
Rafting-ture nude mogućnost spuštanja kroz kanjon Tare u dužini od 17 do 74 kilometra
- Posljednjih godina imamo značajno povećanje broja turista. Uglavnom su to turisti iz inostranstva, a od zemalja bivše Jugoslavije – najviše nam dolaze gosti iz Hrvatske. Moram reći da smo do 10. marta ove godine imali više rezervisano, nego što smo u cijeloj 2019. imali realizovanih posjeta. Da nije bilo korone, ova godina bi bila ogroman turistički bum što se tiče Nacionalnog parka Sutjeska. Turiste podjednako zanima kulturno-istorijsko nasljeđe, kao i nevjerovatna priroda našeg parka. Jugonostalgičare, naravno, najviše zanimaju priča o Bici na Sutjesci, spomenik i Muzej, kaže nam Dejan Pavlović, direktor NP-a Sutjeska.
A od mnogobrojnih prirodnih atrakcija Nacionalnog parka Sutjeska, izdvaja se nemjerljivo vrijedna Perućica, jedna od rijetkih sačuvanih prašuma na tlu Evrope. Zaštićeni rezervat Perućica je najveći očuvani prašumski rezervat na Starom kontinentu. U samom srcu prašume nalazi se nevjerovatni vodopad Skakavac, viši od 75 metara.