Sudbina u BiH im je sada upitna: NIS upravlja sa više od 40 Gazprom i NIS Petrol benzinskih stanica

F

Naftna industrija Srbije (NIS) u BiH ima tri kompanije, a od 10. januara ove godine je pod američkim sankcijama.

NIS na teritoriji BiH upravlja sa više od 40 Gazprom i NIS Petrol benzinskih stanica, čija sudbina je sada upitna.


Na zvaničnoj stranici Kancelarije za kontrolu inostrane imovine (OFAC) pri američkom Ministarstvu finansija na proširenoj listi sankcionisanih lica i kompanija našla se i Naftna industrija Srbije (NIS).


U saopštenju američkog Ministarstva finansija, sankcije su proširene kako bi se smanjili prihodi Rusije od energije, blokiranjem dvije velike ruske energetske kompanije, Gazpromneft i Surgutneftegas, kao i više od 20 kompanija u većinskom vlasništvu ovih kompanija.

Na listi se našla i Naftna industrija Srbije (NIS) kao kompanija u vlasništvu Gaspromnjefta.

Sankcijama SAD-a se priključila i Velika Britanija.

NIS je u vlasništvu Rusa od 2009. godine. Gazprom Neft je od tada bio vlasnik 56 posto akcija, ali kada su mu uvedene sankcije Evropske unije (EU) zbog rata u Ukrajini (maj 2022. godine), dio akcija od 6,1 posto je preuzeo Gazprom, protiv koga nisu uvedene sankcije EU.

Naime, evropske sankcije zaobišle su NIS jer su se odnosile na ruske naftne kompanije koje imaju više od 50 posto udjela.

Još 29,87 posto je u vlasništvu države Srbije, dok je ostatak kapitala u rukama manjih investitora i malih akcionara, građana i zaposlenih.

Naftna industrija Srbije vlasnik je NIS Petrola Banjaluka, koji je zatim vlasnik društva G-Petrol Sarajevo.

NIS u Bosni i Hercegovini zapošljava oko 500 radnika i upravlja sa 42 Gazprom i NIS Petrol benzinske pumpe, prema podacima sa zvanične web stranice ove kompanije.

NIS je vlasnik i kompanije Jadran-Naftagas Banjaluka, registrovane za djelatnost vađenja sirove nafte.

G-Petrol Sarajevo je druga kompanija iz naftnog sektora po prihodima u BiH, sa 645,4 miliona maraka ostvarenih prihoda u 2023. godini. G-Petrol je u 2023. godini prijavio gubitak od 765.965 KM, ali je njegov vlasnik NIS Petrol prijavio dobit od 2.965.442 KM.

Ekonomista Igor Gavran kazao je ranije za “Blumberg Adriju” da će, u slučaju uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS, eventualne posljedice zavisiti od oblika sankcija i postupaka domaćih aktera, prenosi Mondo.

“Naime, i dosadašnje američke sankcije i crne liste su imale posljedice jedino jer su domaći subjekti, prije svega banke, umjesto domaćih propisa slijedili ove strane mjere i praktično onemogućili poslovanje kompanija i prihode zaposlenih pojedinaca gašenjem računa i sprečavanjem transakcija”, ističe Gavran.

Da domaće banke (mahom u stranim vlasništvu) nisu slijedile strane naloge, posljedice bi bile minimalne.

“Tako i u ovom slučaju, ako dođe do istog tipa sankcija kakve su već osjetile mnoge kompanije u BiH i zbog akcija domaćih banaka su praktično ugašene ili barem blokirane i onemogućene u poslovanju, isti scenario bi mogao slijediti i za NIS. To bi naravno vodilo gubitku radnih mjesta zaposlenih i prihoda njihovih porodica”, navodi Gavran.

Dodaje da bi stvarna promjena vlasništva, recimo odlukom Srbije da privremeno nacionalizira NIS, mogla spriječiti navedene negativne posljedice.

“U BiH će opet sve zavisiti od postupaka banaka i ishod će biti isti ili sličan kao i u ostalim državama gdje NIS posluje. Ako ipak dođe do blokiranja ili prestanka poslovanja, onda bi moglo doći do rasprodaje imovine i prodaje benzinskih pumpi u BiH nekom drugim distributeru”, kaže Gavran.