Prema planu javnih nabavki za 2018. godinu Filozofski fakultet naveo je kako namjerava izdvojiti 25.000 KM za učionički i kabinetski smještaj. Međutim, na pitanje koliko kabineta namjeravaju opremiti novim stolicama i stolovima iz ovih sredstava, iz ove ustanove samo su nam kazali kako se ne žele oglasiti.
Filozofski fakultet je i prošle godine izdvojio desetine hiljada maraka za nabavku novih stolica i stolova, ali studenti nam govore kako ne znaju gdje je taj namještaj završio. U svemu tome, kategoriju Javne nabavke na zvaničnoj stranici Filozofskog fakulteta nemoguće je otvoriti zbog određenih tehničkih problema.
Rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Rifat Škrijelj kazao nam je kako ne opravdava postupak Filozofskog fakulteta.
"Žao mi je što vam nisu upriličili susret s osobljem na katedrama. Nije baš toliko loše stanje na tom fakultetu, ali moguće je kako je grupa studenata imala nekorektan tretman u nekom kabinetu. Profesori često pogriješe. Desi se da nemaju puno studenata pa ih odvedu u manji prostor kako bi zadovoljili neke druge potrebe u nekom drugom terminu, čime remete raspored. To nije dozvoljeno raditi, ali, nažalost, takve stvari se dešavaju", kazao nem je Škrijelj.
On dalje dodaje kako određeni broj fakulteta u sastavu UNSA ima dotrajalu opremu, ne samo namještaj, već i opremu laboratorijskog tipa.
"Univerzitet u Sarajevu, koji iduće godine obilježava 70 godina postojanja, ima organizacionih jedinica koje još uvijek studente obrazuju na poprilično zastarjeloj opremi iz razloga što nisu imali novac da kupe novu. Sreća u tome jeste što imamo kvalitetan nastavni kadar. Jedino UNSA u ovom trenutku odgovara zakonskim kriterijima, normativima i standardima u oblasti visokog obrazovanja. Kada bi se taj zakon primijenio na isti način na sve organizacione jedinice u sastavu UNSA, imali bismo sliku koja je zadovoljavajuća u odnosu na neke privatne fakultete. No, to je pitanje za državu, a ne rektora. Prirodno-matematički fakultet, Filozofski fakultet i drugi fakulteti svoj namještaj i nastavna sredstva ne obnavljaju dinamikom koju zahtijeva savremeni nastavni proces. Mi sada u tom pogledu poduzimamo sve korake da uvjerimo Kanton Sarajevo da mora naći fond za obnovu i infrastrukturno održavanje naših jedinica", istakao je Škrijelj.
Pored starog namještaja te zastarjele opreme, rektor UNSA ističe žaljenje zbog toga što studenti na pojedinim fakultetima u Sarajevu trpe hladnoću u zimskim periodima zbog loših prozora i vrata.
Podsjećamo, prema planovima javnih nabavki, fakulteti u sastavu UNSA svake godine izdvajaju stotine hiljada KM za nabavku novog namještaja, računarske i druge opreme potrebne za funkcionisanje nastave.