Prema Stratforu, rizik od izbijanja oružanog sukoba, koji bi mogao eskalirati u rat širokih razmjera između dvije zemlje, ogleda se u tome što SAD šalje dodatne vojnike u regiju Zaljeva dok Iran istovremeno priprema i mobilizira svoju vojsku u očekivanju najgoreg, prenose Agencije.
Prema izvještaju koji je objavio portal, situaciju pogoršava činjenica da u Bijeloj kući postoji struja koju predstavlja savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton, poznati „jastreb“ aktuelne američke administracije, koja je željna više nego drugi da se započne sukob s Iranom.
S druge strane, tu je Iranska revolucionarna garda (IRGC) koja se slaže po tom pitanju s Boltonom i žudi za ratom sa Sjedinjenim Državama.
Rat između SAD-a i Irana, u slučaju da izbije, ne bi imao samo dalekosežne regionalne posljedice, nego bi, također, imao i ozbiljne globalne ekonomske i energetske posljedice.
Takav sukob bi predstavljao veliku smetnju za SAD u vrijeme kada pokušava usmjeriti svoju pažnju i resurse na žestoku konkurenciju moći s Kinom i Rusijom.
Ipak, Stratfor smatra da postoje neki faktori koji bi mogli potaknuti Washington i Iran prema ratu.
Nedostatak izravne komunikacije
Potpuno svjestan goleme vojne superiornosti SAD-a, Iran je tokom proteklih desetljeća jačao svoje različite sposobnosti razvijajući balističke rakete, pomorske mine i brodove za brze napade, što ovoj državi omogućava da snažno napadne na Amerikance i infrastrukturne objekte za energetske sektore u regiji Zaljeva i druge strateške ciljeve na Bliskom istoku, piše portal.
Stratfor dodaje da će te iranske sposobnosti zasigurno teško kompenzirati njegovu relativnu ranjivost. Teheran je svjestan da su mnoge od tih mogućnosti posebno osjetljive na napad Amerikanaca dok Iranci još budu u svojim lukama, garnizonima ili bazama.
Međutim, bilo kakvi napadi na iranske ciljeve, čak i da potraju mjesecima, neće u potpunosti razoružati Iran. Što Iranu bude trebalo duže da rasporedi svoje vojne sposobnosti, naročito rakete i pomorske snage, povećava se rizik da budu uništene od SAD-a prije nego ih Islamska Republika uspije iskoristiti.
Prema Stratforu, još jedan faktor koji bi mogao potaknuti američko-iranski sukob je „nedostatak učinkovite i izravne komunikacije“ između donositelja odluka u obje zemlje. Nepostojanje vrućih linija između njih i neuspjeh pribjegavanja „dokazanim“ sredstvima za smirivanje napetosti izvor su sumnjičavosti i nesuglasica koje proizlaze iz pogrešnog razumijevanja namjera druge strane.
Portal zaključuje da obje države pokazuju želju da se izbjegne veliki rat između njih, a čini se da je i mala vjerojatnoća za izbijanje oružanog sukoba.
Međutim, duboko nepovjerenje, uključenost brojnih aktera i sekundarnih igrača, iranska sklonost brzom djelovanju u slučaju prijetnje i nedostatak učinkovitih kanala komunikacije, sve su to faktori koji, ako se kombiniraju, upozoravaju da bi bilo kakva greška u procjenama mogla zapaliti vatru koju bi čak i najhladnije glave u Washingtonu i Teheranu teško ugasile