Kako se navodi u prijavi, članovi Udruženja “Baby Steps“ su – na osnovu više od stotinu anonimnih svjedočanstava porodilja o iskustvima u dvije sarajevske bolnice – zaključili da postoje elementi zloupotrebe položaja, iznude, korupcije, te nesavjesnog liječenja i pružanja neadekvatne pomoći.
“Određeni ljekari i osoblje pominju se češće od ostalih”, navodi se u prijavi u kojoj su tužiocima na daljnje postupanje proslijeđena iskustva 107 porodilja u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš” i Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
“Smatramo da ponavljanje određenih radnji s obilježjima krivičnih djela, kao i ponavljanje imena određenih ljekara i osoblja, obavezuje vas da postupite u skladu sa zakonom i otvorite istrage prema ovim licima“, navodi se u prijavi Tužilaštvu Kantona Sarajevo u čiji dio je Detektor imao uvid.
Iz Tužilaštva su za Detektor potvrdili da se predmet nalazi u fazi provjere i da poduzimaju radnje kako bi utvrdili da li ima elemenata krivičnog djela.
Amila Tatarević, predsjednica Udruženja “Baby Steps”, kaže da je krivična prijava u Sarajevu podnesena u augustu ove godine.
“Postoje u nekim iskustvima i imena osoblja, a u nekim nema. Ono što se vidi je čitav niz kršenja prava porodilja i ono ponašanje koje ima elemente krivičnog djela”, kaže ona.
Ona navodi da su svjedočenja, između ostalog, uključivala neželjeno pritiskanje stomaka i primjenu zabranjenih ili nepreporučenih zahvata, ponižavajući tretman koji je ostavljao psihološke posljedice.
“Neinformisanje, čak i laganje porodilje i porodice, neželjena epiziotomija, netraženje pristanka… Suštinski većina iskustava sadrži problem verbalnog nasilja i emocionalnog uslovljavanja, izostanak podrške i ponašanje daleko od svih etičkih i moralnih kodeksa, a pojedinačna sadrže više detalja kršenja prava porodilja i obilježja krivičnih djela“, dodala je.
U Udruženju se nadaju da će Tužilaštvo Kantona Sarajevo ispitati navode i podići optužnice koje će dovesti do kazni. Iz sarajevskih porodilišta nije odgovoreno na upit Detektora.
U Zeničko-dobojskom kantonu Udruženje “Baby Steps” je podnijelo krivične prijave u septembru prošle godine sa 80 svjedočenja porodilja, od čega 52 sadrže imena osoblja.
“Prema našim informacijama koje su stare nekoliko mjeseci, prijava je još uvijek u fazi provjere. Nadali smo se malo ažurnijem postupanju, međutim, nadamo se da će biti pokretanje istraga, posebno jer u Zenici zaista imamo izdvojeno par imena koji ponavljaju nekoliko krivičnih djela i to na isti način, te vjerujemo da bi se mogle tu provesti značajne istražne radnje koje bi mogle rezultirati i konačnim sankcijama”, pojasnila je Tatarević.
Kazala je da su ovo specifični predmeti, odnosno kolektivne prijave koje nisu viđene ranije u tužilaštvima.
Na adresu Udruženja “Baby Steps” i dalje pristižu iskustva porodilja.
“Nužno je da se mi borimo za svoja prava, jer dok se god mi ne sami budemo borili za svoja prava, neće nam niko to ni omogućiti”, kaže Tatarević.
“Zato je bitno sve što nam se desi – svaki vid i nekog nedoličnog ponašanja koje možda nije krivično djelo, ali ne odgovara profesiji i struci – treba i mora biti prijavljeno, jer samo tako možemo ukazati da sistem ne radi kako treba i da se te stvari koriguju, odnosno da oni koji su odgovorni sankcionišu“, dodaje Tatarević u nadi da borba njihovog udruženja može promijeniti odnos i uslove za buduće generacije porodilja.