Stopa siromaštva djece do pet godina u FBiH porasla za čak 10%

.

Prema “Strategiji razvitka sustava socijalne i dječje skrbi u Federaciji Bosne i Hercegovine za razdoblje od 2023. do 2030. godine,” situacija s siromaštvom u Federaciji BiH dodatno se pogoršala u posljednjih sedam godina, od 2015. do 2022. godine. Prema procjenama za prvo polugodište 2022. godine, čak 27,7 posto stanovništva, ili oko 538 tisuća osoba, živjelo je ispod apsolutne linije siromaštva.

Prema istraživanju radničkog siromaštva, četvrtina zaposlenih radnika u BiH nije mogla osigurati prelazak praga potrošnje od 600 KM mjesečno za svoje četveročlane porodice, što ih je zadržalo ispod apsolutne linije siromaštva. Također, iz dokumenta se ističe da, u usporedbi s 2015. i 2011. godinom, nije zabilježen pozitivan pomak u smanjenju siromaštva. Čak, inflatorni pritisci s kraja 2021. i prve polovice 2022. godine dodatno su pogoršali situaciju.

Osobito zabrinjavajuća je situacija djece; stopa siromaštva za djecu do 5 godina porasla je s 32 posto u 2011. na 42,2 posto u 2022. godini. U međunarodnim usporedbama, u BiH je 2015. godine samo 0,1 posto stanovništva živjelo ispod 1,9 američkih dolara dnevno, dok je 4 posto bilo ispod 5,5 američkih dolara.

Kućanstva s više djece, posebno ona s dvoje, troje ili više djece, suočavaju se s visokom stopom rizika od siromaštva. U 2011. godini, 33 posto ovih kućanstava živjelo je u siromaštvu, dok je u 2022. godini taj postotak porastao na čak 49,7 posto. Također, veći rizik od siromaštva imaju kućanstva s nositeljima koji su nezaposleni ili nesposobni za rad.

Prema analizama, na smanjenje siromaštva u Federaciji najviše utječu starosne penzije. Međutim, dječji dodatak nije imao značajniji učinak na smanjenje apsolutnog siromaštva, što je i očekivano s obzirom na mali obuhvat i nizak iznos ovih socijalnih davanja.

Iako su dječji dodaci bolje ciljani prema najsiromašnijima, oni nemaju kapacitet ostvariti značajniji učinak na smanjenje siromaštva. U ovom kontekstu, hitna potreba za promjenama u pristupu socijalnoj skrbi i ekonomskim politikama postaje sve jasnija kako bi se ublažio alarmantan problem siromaštva u Federaciji BiH.