Timove bh. stručnjaka čini 15 zdravstvenih radnika s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Tuzli te sarajevske Hitne pomoći.
Šest zaposlenika KCUS-a se nalazi u timu ove zdravstvene ustanove, koji predvodi šef Klinike za infektologiju doc. dr. Rusmir Baljić.
Također, tim čine i anesteziolog prim. dr. Ilijaz Aslani, infektolog dr. sci. med. Refet Gojak, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije dr. Tarik Hajro, specijalizant iz oblasti anestezije dr. Muhamed Kubat, kao i specijalizant iz oblasti infektologije dr. Semir Hrvo.
Tim iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli sastavljen je od troje specijalista te isto toliko medicinskih tehničara, a na čelu se nalazi poznati hirurg prof. dr. Zijah Rifatbegović.
Iz Hitne pomoći Kantona Sarajevo odabrana su tri zaposlenika i to direktor ove zdravstvene ustanove mr. sci. med. dr. Adem Zalihić, kao i medicinski tehničari Sedin Popara i Adnan Salčin. Također, predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS Aida Pilav najavila je da će dva člana ovog štaba biti dio tima ljekara iz Sarajeva.
- Razlog su vapaji naroda Sandžaka i kolega medicinara, odlučili smo se na humanu gestu. Želim naglasiti da Hitna pomoć baštini kolegijalan odnos prema svima kojima je pomoć potrebna. Bili smo na raspolaganju i kolegama u Zagrebu kada je nedavno bio zemljotres. Ja sam prebolio koronavirus i znam šta to znači. Nadam se da ćemo biti od koristi. Ono za čime oni vape je medicinski kadar – rekao je Zalihić dodavši kako je svjestan da ni u Sarajevu nije idealno te da su zbog toga vagali koliko ljudi da pošalju.
Prva grupa bh. medicinskih radnika u Novom Pazaru bi trebala ostati 14 dana koliko traje jedan inkubacioni ciklus.
Podsjećamo, Republika Srbija je 6. jula odlučila dati saglasnost ljekarima iz BiH koji su ponudili pomoć Novom Pazaru gdje je veoma teška situacija u vezi s koronavirusom.