Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država proširilo je sankcije predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku.
Kao razlozi za uvođenje sankcija između ostalog se navodi podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i jednostrani pokušaj preuzimanja nadležnosti države Bosne i Hercegovine, te koruptivne radnje koje podrazumijevaju zloupotrebu vlasti za lično bogaćenje.
Opasno je biti saradnik Dodika
Visoki zvaničnik Ministarstva finansija SAD sinoć je u razgovoru s bh. novinarima detaljnije pojasnio šta navedene sankcije podrazumijevaju. Prema njegovim riječima, svi koji sarađuju ili bi nastavili sarađivati s Miloradom Dodikom i tako doprinositi njegovom političkom djelovanju ili koruptivnim radnjama, sebe bi doveli u veliki poslovni rizik te bi i sami mogli snositi posljedice zbog svojih odluka.
Na metu sankcija je kao privredni subjekt dospjela Alternativna televizija iz Banja Luke, upravo jer ih je, kako je navedeno u obrazloženju, iako nije njihov vlasnik, Dodik koristio za širenje svog nacionalističkog narativa, obračun s političkim neistomišljenicima, direktno se miješao u uređivanje programa, a rečeno je i da su preko ove televizije omogućavane koruptivne radnje povezane s Dodikom.
Ovo zapravo govori da je taktika Sjedinjenih Američkih Država jednako kao i politički, ekonomski slomiti Dodika. Sada postaje opasno imati bilo kakvu vrstu saradnje s Dodikom, bilo političke ili ekonomske prirode. Ono što je izvjesno je da će i mnoge države Evropske unije sada vjerovatno krenuti stopama Sjedinjenih Američkih Država.
Britanska ministrica vanjskih poslova Elizabet Trus (Elizabeth Truss) podržala je sankcije SAD.
- Korupcija je prijetnja slobodi, demokratiji i miru u Bosni i Hercegovini. Velika Britanija pozdravlja ciljane sankcije SAD od danas (jučer, op.a.), koje pozivaju odgovorne na odgovornost. Nastavljamo raditi sa saveznicima na podršci Bosni i Hercegovini i slobodi u regionu - napisala je Trus na Twitteru.
Lančana reakcija sankcija
Podsjetimo, Velika Britanija bila je jedna od najglasnijih država u osudi Dodikovih udara na državu te je vjerovatno pitanje dana kada će mu biti uvedene sankcije.
Iako je uvođenje sankcija na nivou EU inicirala Njemačka, pitanje je da li će Evropska unija uspjeti provesti ovakvu namjeru u djelo, s obzirom da je Mađarska otvoreno najavila da će blokirati pokušaj uvođenja sankcija, države EU imaju mogućnost samostalnog uvođenja sankcija.
Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke, koje vodi Analena Berbok (Annalena Baerbock), već je započela s aktivnostima na uvođenju sankcija Dodiku, a njen portparol je kazao kako Njemačka neće sarađivati s entitetom koji aktivno radi na uništenju BiH.
Jasno je da bi uskoro mogla uslijediti lančana reakcije sankcioniranja Milorada Dodika i njegovih saradnika.
To bi lidera SNSD-a moglo staviti u krajnje tešku situaciju. Sankcije država Evropske unije značile bi da bi njegova mogućnost putovanja bila krajnje ograničena. Naravno, politički službenici, a što je već neformalno na sceni, Dodika bi zaobilazili u širokom luku i obustavili bilo kakav oblik saradnje s njim.
No, najveća opasnost za Dodika i njegovo okruženje prijeti od ekonomskog dijela sankcija. Biti partner i sarađivati s Miloradom Dodikom značilo bi da dospijevate u ozbiljan rizik da vam vrata zapadnih tržišta i zapadnih kompanija ostanu zatvorena, što sa sobom nužno vodi u enormne finansijske gubitke i poslovni krah.
Drugim riječima, poslovno ili politički sarađivati ili na bilo koji način podržavati Milorada Dodika, automatski bi vas moglo otjerati u izolaciju, ekonomsku propast ili čak u to da i sami postanete predmet sankcija.
A to bi zapravo moglo dovesti do efekta da se upravo najbliži politički partneri i poslovni saradnici okrenu protiv Milorada Dodika. Ako im je saradnja s Miloradom Dodikom bila interesno motivisana, omogućujući im da ostvare unosne poslove, profite i visoke pozicije, kolike su šanse da će sada biti spremni ostvarene privilegije i interese žrtvovati zarad položaja Milorada Dodika i s njim zajedno otići u ambis?