Šta se događa s oružjem koje SAD šalje u Ukrajinu? Ni sami Amerikanci zapravo ne znaju cijelu istinu

232323

Sjedinjene Države imaju nekoliko načina da prate znatnu zalihu protutenkovskog, protuzračnog i drugog naoružanja koje su poslali preko granice u Ukrajinu, kažu izvori za CNN, slijepa tačka koja je velikim dijelom posljedica nedostatka američkih čizama na tlu u zemlji — i laka prenosivost mnogih manjih sistema koji sada prelaze granicu.

To je svjesni rizik koji je Bidenova administracija spremna preuzeti.

Kratkoročno gledano, SAD vidi prenos opreme vrijedne stotine miliona dolara ključnim za sposobnost Ukrajinaca da odupru invaziju Moskve. Visoki dužnosnik odbrane rekao je u utorak da je to “sigurno najveća nedavna opskrba zemlji partneru u sukobu”. No rizik je, kažu i trenutni američki dužnosnici i analitičari odbrane, da bi dugoročno, neko od tog oružja moglo završiti u rukama drugih vojski i milicija koje SAD nije namjeravao naoružati, piše CNN.

“Imamo vjernost za kratko vrijeme, ali kada to uđe u maglu rata, nemamo gotovo ništa”, rekao je jedan izvor informiran o američkim obavještajnim službama. “Pada u veliku crnu rupu i nakon kratkog vremenskog razdoblja gotovo uopće nemate osjećaj za to.”

Prilikom donošenja odluke o slanju oružja i opreme vrijednih milijardi dolara u Ukrajinu, Bidenova administracija uzela je u obzir rizik da bi neke pošiljke na kraju mogle završiti na neočekivanim mjestima, rekao je dužnosnik odbrane.

Ali upravo sada, rekao je dužnosnik, administracija neuspjeh u adekvatnom naoružavanju Ukrajine smatra većim rizikom.

Budući da američka vojska nije na terenu, SAD i NATO uvelike se oslanjaju na informacije koje pruža ukrajinska vlada. Privatno, dužnosnici priznaju da Ukrajina ima poticaj da daje samo informacije koje će ojačati njihov zahtjev za većom pomoći, više oružja i više diplomatske pomoći.

“To je rat – sve što oni rade i govore javno je osmišljeno da im pomogne da dobiju rat. Svaka javna izjava je informativna operacija, svaki intervju, svako emitiranje nastupa Zelenskog je informativna operacija”, rekao je drugi izvor upoznat sa zapadnim obavještajnim službama. – To ne znači da griješe što to na bilo koji način čine.

Mjesecima su američki i zapadni dužnosnici nudili detaljne izvještaje o tome šta Zapad zna o statusu ruskih snaga unutar Ukrajine: koliko su žrtava podnijeli, njihovu preostalu borbenu moć, zalihe oružja, koje vrste streljiva koriste i gdje.

No kada je riječ o ukrajinskim snagama, dužnosnici priznaju da Zapad — uključujući SAD — ima neke nedostatke u informacijama. Zapadne procjene ukrajinskih žrtava također su maglovite, prema dva izvora upoznata s američkim i zapadnim obavještajnim službama.

“Teško je to pratiti bez ikoga na terenu”, rekao je jedan izvor upoznat s obavještajnim službama.

Pitanja vidljivosti

Bidenova administracija i zemlje NATO-a kažu da pružaju oružje Ukrajini na temelju onoga što ukrajinske snage kažu da im treba, bilo da se radi o prenosnim sistemima poput projektila Javelin i Stinger ili slovačkom sistemu protuzračne odbrane S-300 koji je poslan tokom prošle sedmice.

Rakete Javelin i Stinger te puške i streljivo prirodno je teže pratiti od većih sistema poput S-300, koji je dopremljen željeznicom. Iako Javelini imaju serijske brojeve, malo je načina da se prati njihov prenos i korištenje u stvarnom vremenu, kažu izvori upoznati s tim.

Prošle sedmice SAD su pristale pružiti Kijevu mogućnosti velike snage koje su neki dužnosnici Bidenove administracije prije nekoliko sedmica smatrali prevelikim rizikom od eskalacije, uključujući 11 helikoptera Mi-17, 18 topova Haubica od 155 mm i još 300 Switchblade dronovi. No, velik dio te podrške još nije došao online — a Switchblades su mobilni dronovi za jednokratnu upotrebu koje bi također bilo teško pratiti.

“Ne bih vam mogao reći gdje se nalaze u Ukrajini i koriste li ih Ukrajinci u ovom trenutku”, rekao je visoki dužnosnik odbrane novinarima prošle sedmice. “Ne govore nam o svakom metku streljiva koji ispaljuju i na koga i kada. Možda nikada nećemo tačno znati u kojoj mjeri koriste Switchblades.”
Ministarstvo odbrane ne prati svaki komad oružja koje šalje za određene jedinice, rekao je sekretar Pentagona John Kirby.

Kamione natovarene paletama oružja koje osigurava Ministarstvo odbrane pokupe ukrajinske oružane snage — prvenstveno u Poljskoj — i zatim ih odvezu u Ukrajinu, rekao je Kirby, “onda je na Ukrajincima da odrede kamo idu i kako će biti dodijeljeno unutar svoje zemlje.”

Izvor iz Kongresa istaknuo je da, iako SAD nisu na terenu u Ukrajini, SAD imaju alate da saznaju šta se događa mimo onoga što Ukrajinci govore, napominjući da SAD uvelike koristi satelitske snimke i čini se da ukrajinska i ruska vojska koriste komercijalnu komunikacijsku opremu.

Drugi izvor iz Kongresa rekao je kako američka vojska smatra da su informacije koje prima iz Ukrajine općenito pouzdane jer SAD već osam godina obučava i oprema ukrajinsku vojsku, razvijajući snažne odnose. Ali to ne znači da ne postoje neke slijepe tačke, rekao je izvor, kao što je operativni status ukrajinskih S-300.

Jordan Cohen, analitičar za odbranu i vanjsku politiku na institutu CATO koji se fokusira na prodaju oružja, rekao je da je najveća opasnost oko poplave oružja koje se usmjerava u Ukrajinu ono što se događa kada rat završi ili pređe u neku vrstu dugotrajnog zastoja.

Takav rizik je dio svakog razmatranja slanja oružja u inozemstvo. Desetljećima su SAD slale oružje u Afganistan, prvo da naoružaju mudžahedine u njihovoj borbi protiv sovjetske vojske, a zatim da naoružaju afganistanske snage u njihovoj borbi protiv talibana.

Neizbježno je neko oružje završilo na crnom tržištu, uključujući protuzračne rakete Stinger, iste vrste koje SAD sada isporučuju Ukrajini.

Sjedinjene Države su se slavno borile da povrate Stingerse nakon sovjetskog rata u Afganistanu. Nisu uspjele pronaći sve njih, a kada su same SAD napale Afganistan 2001. godine, neki su se dužnosnici bojali da bi ih talibani mogli upotrijebiti protiv Sjedinjenih Država.

Drugo oružje je naoružalo američke protivnike. Velik dio onoga što je SAD ostavio za pomoći afganistanskim snagama postalo je dio talibanskog arsenala nakon kolapsa afganistanske vlade i vojske.

Problem nije samo u Afganistanu. Oružje prodano Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima našlo se u rukama boraca povezanih s al-Qaidom i Iranom.

Rizik da se sličan scenarij dogodi u Ukrajini također postoji, priznao je dužnosnik odbrane. Godine 2020., glavni inspektor Ministarstva odbrane objavio je izvještaj u kojem je izrazio zabrinutost zbog nadzora krajnje upotrebe oružja koje se šalje u Ukrajinu.

No, s obzirom na gotovo nezasitne kratkoročne potrebe ukrajinskih snaga za više oružja i streljiva, dugoročni rizik da oružje završi na crnom tržištu ili u pogrešnim rukama smatrao se prihvatljivim, rekao je dužnosnik.

“Ovo bi mogao biti problem 10 godina kasnije, ali to ne znači da ne bi trebalo biti nešto o čemu razmišljamo”, rekao je Cohen, analitičar CATO-a. “Preko 50 miliona komada streljiva — svo to streljivo neće se koristiti samo za borbu protiv Rusa. Na kraju će to streljivo biti zloupotrijebljeno, namjerno ili ne.”

Ruska prijetnja

Dužnosnici su manje zabrinuti – barem za sada – da će oružje pasti u ruke Rusa. Izvor informiran o obavještajnim službama istakao je da ruski neuspjeh da zadrži velike dijelove teritorija ili prisili na predaju mnoge ukrajinske jedinice znači da je to oružje ili korišteno ili da ostaje u ukrajinskim rukama.

I do sada se čini da se Rusija borila da presretne ili uništi pošiljke zaliha. Treći izvor upoznat s obavještajnim podacima rekao je da se ne čini da je Rusija aktivno napadala zapadne pošiljke oružja koje ulaze u Ukrajinu — iako je nejasno zašto tačno, pogotovo jer SAD imaju obavještajne podatke koje Rusi žele i o tome su razgovarali javno i privatno.

Postoji niz teorija zašto su pošiljke do sada pošteđene, dodala je ova osoba, uključujući i to da ih ruske snage jednostavno ne mogu pronaći — oružje i oprema se šalju u neobilježenim vozilima i često se prevoze noću. Također bi moglo biti da ruskim snagama ponestaje streljiva i da ih ne žele trošiti na nasumične kamione osim ako ne budu sigurni da su dio konvoja oružja.

Iako je u ponedjeljak Rusija tvrdila da je uništila skladište “blizu Lavova”, u kojem su se nalazile “velike pošiljke” oružja koje su Ukrajini dostavile Sjedinjene Države i evropske zemlje. CNN nije uspio potvrditi tvrdnju.

Ali općenito gledano, ni Rusija nema savršenu obavještajnu vidljivost u Ukrajini, primijetio je ovaj izvor, a njihove zračne sposobnosti iznad zapadne Ukrajine, gdje pošiljke dolaze, izrazito su ograničene zbog ukrajinskih protuzračnih odbrambenih sistema.

Pentagon javno kaže da još nije vidio pokušaje Rusije da poremeti prenos oružja ili pošiljke unutar Ukrajine.

“Letovi i dalje idu u pretovarna mjesta u regiji. I dalje se događa kretanje ovog materijala unutar Ukrajine. Svaki dan u ukrajinske ruke dolazi sigurnosna pomoć, oružje i materijal i oprema za podršku”, Kirby je rekao u četvrtak.

“Nastavit ćemo to činiti koliko god možemo, najbrže što možemo. Nismo vidjeli nikakve napore Rusije da zabrani taj tok. I tako ćemo samo nastaviti raditi”, dodao je. “Svakodnevno ga stalno gledamo, pratimo, mijenjamo, prilagođavamo prema potrebi.”