Srušeno 10 bespravno izgrađenih objekata u Banjaluci

Tokom prošle godine donesena su rješenja o rušenju 126 objekata na području grada koji nisu imali građevinsku dozvolu, od čega je srušeno njih 27.

Deset objekata na području grada srušeno je ove godine zbog bespravne gradnje i neposjedovanja građevinske dozvole, potvrdili su u Urbanističko-građevinskoj inspekciji.

Prema njihovim riječima, od 1. januara do 31. oktobra izvršena su 2.074 inspekcijska nadzora i doneseno je 105 rješenja, od čega 82 rješenja o rušenju objekata.

"Porušeno je 10 objekata, a za ostala 72 podnesen je zahtjev za legalizaciju, te će se izvršenje rješenja nastaviti nakon pravosnažno okončanog postupka legalizacije", kazali su u ovoj inspekciji.

Dodali su da je veliki broj objekata za koje je doneseno rješenje o rušenju građen u od 1980. do 2013. godine.

"Na teritoriji grada investitori najčešće bespravno pokušavaju graditi pomoćne objekte i ograde te individualne stambene objekte i stambene dogradnje individualnih objekata i prema procjenama smanjuje se broj bespravno započetih objekata", istakli su u ovoj inspekciji.

U Odjeljenju za inspekcijske poslove rekli su da su kaznenim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju predviđene kazne za učesnike u građenju koji radove izvode bez prethodno pribavljene građevinske dozvole.

"Kazne su od 5.000 do 30.000 KM za pravno lice i od 500 do 5.000 KM za fizičko lice", rekli su u ovom odjeljenju. Tokom prošle godine donesena su rješenja o rušenju 126 objekata na području grada koji nisu imali građevinsku dozvolu, od čega je srušeno njih 27.

Objekti bez dozvole građeni su većinom u rubnim dijelovima grada, najviše ih se nalazi u naseljima Motike, Kuljani i Priječani, a to su uglavnom kuće, poslovni prostori, garaže i ograde.

Među objektima koji su srušeni prošle godine zbog neposjedovanja građevinske dozvole je i ugostiteljski objekat "122 Club" u naselju Nova varoš, koji je bespravno izgrađen na gradskoj zemlji još osamdesetih godina prošlog vijeka.

Na tom mjestu je navodno planirana izgradnja stambene zgrade, a na gradskoj zemlji je ostao toliko godina zahvaljujući dugim sudskim sporovima.