Taj zakon predviđa da imovina za koju se ne dokaže da je konkretnoj vjerskoj zajednici pripadala prije 1918. godine može na kraju uzeti država. U to vrijeme Crna Gora je izgubila nezavisnost i pridružena je Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca – piše grčki portal „Pentapostagma”.
- Najveći problemi u sprovođenju ovog zakona imaće Srpska pravoslavna crkva (SPC), čija je nadležnost poslije 1918. godine, sa principom automatizma, obuhvatila svu imovinu, hramove i manastire ukinute Crnogorske pravoslavne crkve. Međutim, SPC nema validne imovinske akte – pišu grčki mediji.
Procjenjuje se, piše „Pentapostagma”„da zemljište trenutno u vlasništvu SPC prema novom zakonu može da ospori vlasnički status od 12.000 ari. I nadležnost SPC nad stotinama hramova i manastira sagrađenih prije 1918. na javnom zemljištu može se osporiti, prenosi Avaz.ba.
I njemački mediji izvještavaju o događajima u Crnoj Gori - tako „Spigel online” piše:
- Skupština Crne Gore usvojila je kontraverzni crkveni zakon nakon haotičnih scena glasovima vladine većine. Prije glasanja, zastupnici prosrpske opozicije u plenarnoj sali pokušavali su da ispale dimnu granatu ili vatromet i uništite mikrofone. Službe bezbjednosti su ih uklonile iz sale. Prije toga su nekoliko stotina pristalica opozicije protestovale protiv zakona blokadama puteva – kaže ovaj njemački portal.
Crna Gora je do 1918. bila samostalno kraljevstvo sa vlastitom Pravoslavnom crkvom”, navodi „Spigel online”. „Nakon što je država ugrađena u novostvorenu Jugoslaviju, kojom je vladao srpski kralj, Crnogorska crkva je kraljevskim dekretom 1920. godine izgubila svoj autokefalni – nezavisni status, a zajedno sa svojim posjedima postala dio SPC”.
Mediji u Bugarskoj takođe prate zbivanja u Crnoj Gori, a njihov „Kanal 3” piše:
- Zakon će u stvari lišiti uticaj SPC u Crnoj Gori, koju je predsjednik Milo Đukanović identifikovao kao najvažniji instrument velikosrpskog hegemonizma u ovoj balkanskoj državi – navodi ovaj medij.
Također je navedeno da je posljednjih decenija rasprostranjena ekstremna zabluda da su Crnogorci izuzetno bliski i najvjerniji Srbima od svih južnoslavenskih naroda. To nije tačno. Crna Gora ima dug nacionalni život prije nego što je pala u kandže dinastije Karađorđević nakon 1. decembra 1918. godine.