Pred Vijećem sigurnosti UN-a redovni polugodišnji izvještaj podnijeli su predsjednica i tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove Graciela Gati Santana (Gatti) i Serž Bramerc (Serge Brammertz).
To je sudsko tijelo osnovano 2010. kako bi dovršilo rad Međunarodnih kaznenih sudova za Ruandu i bivšu Jugoslaviju.
"Slučaj Jojić i Radeta"
Sutkinja Gatti Santana nazvala je „slučaj Jojić i Radeta“ jednim od najgorih slučajeva kada je riječ o nesuradnji sa sudom koji od Srbije traži hapšenje i prebacivanje u Hag dvoje optuženih za zastrašivanje svjedoka u postupku protiv ratnog zločinca Vojislava Šešelja.
Tužilac Bramerc je kazao kako se u može očekivati da u bliskoj budućnosti bude dovršeno prebacivanje slučaja protiv Vojislava Šešelja u Srbiju kako bi bio izveden pred nacionalni sud. Brammertz je kazao i kako je njegov ured u 2024. zaprimio više od 400 zahtjeva za pomoć nacionalnih sudova koji su preuzeli postupke za zločine počinjene u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. Kazao je i kako neke države i dalje provode politiku pružanja utočišta osumnjičenima za ratne zločine kako bi izbjegli kazneni progon.
Članice Vijeća sigurnosti uglavnom su pozitivno ocijenile rad Mehanizma, s izuzetkom Rusije koja uporno traži zatvaranje tog tijela, a Mehanizam drži pristranim i selektivnim na štetu Srbije.
Srbijanska ministrica pravosuđa Maja Popović u svom je obraćanju, među ostalim kritikovala Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Kazala je kako se u Hrvatskoj za ratne zločine sudi samo Srbima, a ne kažnjavaju se oni koji su počinili zločine nad Srbima, te da je situacija slična i u BiH.
"Srbija se treba suočiti s vlastitom prošlošću"
Upitala je zašto ICTY ni Mehanizam, koji su kritizirali Srbiju i bh. entitet RS zbog davanja imena ulicama po ratnim zločinima, nisu prigovorili Hrvatskoj gdje je zračna luka imenovana po Franji Tuđmanu. Popović je kazala i da su odgovorni za ratne zločine Naser Olić i Ante Gotovima odlukom Tribunala slobodni.
- Srbija se očito tek treba suočiti s vlastitom prošlošću i shvatiti razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i gospodina Miloševića i njegovih sljedbenika, od kojih su neki i danas na vlasti u Beogradu, koji su odgovorni za agresiju. Veličanje ratnih zločina i negiranje počinjenih zločina, pa tako i genocida u Srebrenici, neprihvatljivi su. Oni povećavaju patnju žrtava, koče pomirenje i destabiliziraju regiju, kazao je u obraćanju Vijeću sigurnosti ispred Hrvatske ambasador pri UN-u, Ivan Šimonović.
Šimonović je kazao kako Hrvatska snažno podupire Mehanizam i ispunjava preuzete obaveze, ali da nažalost i u ovim izazovnim vremenima kada se suočavamo s kršenjima međunarodnog prava širom svijeta, svjedočimo nepoštivanju činjeničnih nalaza i pravnih kvalifikacija Tribunala i Mehanizma.
- Žalosno je da se u takvoj sramotnoj praksi, čemu smo danas svjedočili pridružuje i stalna članica Vijeća sigurnosti, kazao je Šimonović aludirajući na izlaganje ruske diplomatkinje.
- Srbija i njezin usamljeni pristaša u Vijeću sigurnosti zaboravljaju da je srpska agresija na Hrvatsku, BiH i Kosovo bila sam okvir za sve zločine počinjene u regiji 1990-ih, kazao je Šimonović.
Foto: Ilustracija, FACE