Brisel je tako odgovorio na vijest da je Srbija podržala deklaraciju kojom se kršenje ljudskih i manjinskih prava Ujgura u kineskoj pokrajini Xinjiang definiše kao "borba protiv terorizma i ekstremizma".
Podrškom deklaraciji, Srbija se našla naspram država Evrope i svijeta koje najoštrije osuđuju kinesku kampanju represije nad muslimanskom manjinom Ujguri, a prije svega masovna pritvaranja ovih ljudi u takozvanim "kampovima za političko prevaspitavanje".
Iz Vlade Srbije i Ministarstva spoljnih poslova RSE nije dobio odgovor na pitanje ko je i zbog čega doneo odluku da Srbija podrži deklaraciju. Na zvaničnoj stranici Ministarstva, kao ni misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi nije objavljeno da je Beograd potpisao deklaraciju.
"Srbija prema Narodnoj republici Kini vodi kontinuiranu politiku, poštujući teritorijalni njen integritet, a unutrašnje stvari Kina treba da rešava bez pritiska međunarodne zajednice", rekao je za RSE Veroljub Arsić, funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i član poslaničke grupe prijateljstva sa Kinom u Skupštini Srbije.
U komentaru na to što je ovakav potez Beograda u neskladu sa politikom EU, čijem članstvu Srbija teži, Arsić je rekao da o tome može da se priča "kada Srbija bude učestvovala u odlučivanju Evropske unije".
"Do tada, Srbija je samostalna, suverena država i vodi samostalnu u politiku u skladu sa svojim interesima, poštujući međunarodno pravo."