Srbija: Osmi dan blokade RTS-a

srbija
Uprava RTS-a smatra da studenti "protuzakonito blokiraju" javni servis

 

Studentska blokada Radio-televizije Srbije (RTS), koja je počela prošlog tjedna, nastavljena je i u utorak a trajat će dok se ne raspiše novi natječaj za članove Vijeća Regulatorne agencije za elektroničke medije (REM) što također zahtijeva i srbijanska oporba.

Studenti nezadovoljni izvještavanjem RTS-a o studentskim protestima i krizi u zemlji, primorali su uredništvo javnog servisa na izmjenu programske sheme a predsjednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević drži da blokade koje ulaze u osmi dan predstavljaju nasilje i zahtjeva pokretanje kaznenog postupka protiv organizatora kako bi se pokazalo da je Srbija pravna država.

Uprava RTS-a smatra da studenti "protuzakonito blokiraju" javni servis, te da je to "nedopustiv pritisak na medij kojem građani godinama ukazuju najveće povjerenje".

 

Dopredsjednik Zeleno-lijevog fronta (ZLF) Radomir Lazović kazao je u utorak da će srbijanska oporba tražiti zakazivanje sjednice skupštinskog Odbora za kulturu i informiranje na kojoj će zastupnici razgovarati o raspisivanju novog natječaja za članove REM-a.

Izbor članova REM-a

On je istakao kako je postupak za izbor članova Vijeća REM-a obustavljen zbog manipulacija vlasti, te dodao da je neophodno ponovo pokrenuti to pitanje na kojem inzistiraju i studenti.

- Ne očekujem da vlast ispuni nijedan zahtjev studenata, pa tako ni ovaj za REM. Mi smo pritiskom javnosti uspjeli natjerati ih da se obustavi proces za izbor članova Vijeća REM-a. Dokazali smo da su većina kandidata predložile strane lažne organizacije ili da kandidati nemaju odgovarajuće kvalifikacije - kazao je Lazović za srbijanski list "Danas" te dodao kako će SNS ponovo pokušati prevariti građane Srbije.

Val demonstracija

Srbijanska vlast, pod čijim je utjecajem ili kontrolom većina printanih medija i televizija s nacionalnom frekvencijom, studentske proteste naziva "obojenom revolucijom" i pokušava razjediniti studente koji već duže od četiri mjeseca blokiraju više od 60 fakulteta četiri državna univerziteta.

Studentski pokret nastao je na valu protivvladinih protesta potaknutih pogibijom 16 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskoj željezničkoj stanici 1. novembra prošle godine. Od vlasti traže krivičnu i političku odgovornost za tu tragediju i zahtijevaju borbu protiv korupcije i nezavisno djelovanje institucija.