Sprema li se novo hapšenje Nasera Orića!?

r
Nerijetko Vučić, ali i Milorad Dodik kao sinonim za srpska stradanja koriste ime i prezime ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića

Nakon što su na mišiće i uz svesrdnu pomoć tužilaca Milanka Kajganića i Mladena Vukojičića, a kasnije i sudije Brace Stupara srbijanske vlasti isposlovale novi montirani slučaj Dobrovoljačka, nisu se zaustavili. Naime, kako nezvanično saznaje Patria sprema se novo hapšenje Nasera Orića, kojeg srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić svako malo spominje!

Nerijetko Vučić, ali i Milorad Dodik kao sinonim za srpska stradanja koriste ime i prezime ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića. Sve to očito dobro čuju i slušaju u Tužilaštvu BiH, te za razliku od bošnjačkih vapaja i činjenice da ne procesuiraju osobe s A haške liste, tužioci posežu za novim montiranjima protiv pripadnika Armije RBiH.

U posljednje vrijeme, tačnije od marta 2024. godine sve češće se na informativne razgovore pozivaju branioci Podrinja. Prema našim saznanjima SIPA po nalogu Tužilaštva BiH je do sada pozvala na desetine branilaca iz Srebrenice.

Ti informativni razgovori su zapravo takvi da se osobama koje se pozivaju ne saopštava u kojem svojstvu se pozivaju ni na koje okolnosti. Jednostavno od njih se traži da govore o ratnim događajima od početka rata!

Ali, ono što je svojstveno svim razgovorima jeste da im se postavljaju pitanja o Naseru Oriću, iako je on, kako je poznato, oslobođen za djela za koja mu se do sada sudilo.

Masovno pozivanje branilaca u SIPA-u intenzivirano je nakon najave usvajanja Rezolucije o Srebrenici u UN-u, kao i najave svesrpskog sabora, pa se teško oteti utisku da Srbija ponovo pokušava, putem svoje produžene ruke u Tužilaštvu BiH, krenuti u novi revizionizam. Cilj je prikazati da su u agresiji koja je izvršena nad BiH sve strane bile jednake!

Inače, Naser Orić je 2008. godine pravosnažno oslobođen krivice pred Haškim tribunalom koji ga je teretio za zločine nad Srbima uz Srebrenici počinjene od 1992. – 1993. godine. Vijeće je time preinačilo prvostepenu presudu, izrečenu u ljeto 2006. godine, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije spriječio zločine nad Srbima, na osnovu čega je bio osuđen na dvije godine zatvora.

Kasnije je 2018. godine oslobođen zajedno sa Sabahudinom Muhićem, pred Sudom BiH, a Tužilaštvo BiH ih je optužilo da su 1992. u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Podsjećamo i da je Orić po potjernici iz Srbije hapšen u Švicarskoj, te da je Srbija tražila njegovo izručenje.

Ali, nikakve oslobađajuće presude, pa čak ni one iz Haga, nisu dovoljne da srpska politika prestane s progonom pripadnika Armije RBiH, posebno danas kada smo na pragu usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim narodima. – piše NAP.