Kako kaže dr. Capak, ako osoba nema simptome onda je sve O.K., a ukoliko ima pokreće se mehanizam dijagnostike i eventualne hospitalizacije i izolacije. Evo, ja sam već četiri ili pet dana u Splitu, ušao sam iz Kine preko Dohe u Hrvatsku, a da me nitko nije ni pogledao, a kamoli pregledao.
Također me nitko od epidemiologa u ovih četiri ili pet dana nije kontaktirao, odnosno ne da me nije kontaktirao, već sam se ja njima javio kada sam došao u Split.
Telefonski broj epidemiologa u Splitu dao mi je prijatelj i tako sam stupio s njima u kontakt - kaže za Slobodnu Dalmaciju Splićanin srednje životne dobi, koji već godinama živi i radi u Kini kao diplomirani inženjer brodogradnje, a koji se kući vratio zbog novog koronavirusa i sada boravi u izolaciji kod svoje kuće.
- Ja sam u samovoljnoj izolaciji i neću iz kuće izlaziti 14 dana. Moram biti odgovoran i prema sebi i prema drugima. Nitko mi nije rekao da boravim kod kuće tih 14 dana, dok traje moguća inkubacija, to sam odlučio sam.
Štoviše, rečeno mi je da se normalno ponašam i da normalno živim. Dakle, po mišljenju epidemiologa, mogao sam sa šetati vani, odlaziti u kino, kazalište i normalno se družiti s ljudima, a inkubacija virusa traje, kako kažu stručnjaci, 14 dana i tijekom tog vremena druga osoba se također može zaraziti od osobe koja nosi virus u sebi - govori inženjer brodogradnje.
On se pita kako bi epidemiolozi došli do njega, odnosno nadzirali ga, da kojim slučajem on nije nazvao njih.
- Da se ja sam nisam javio splitskim epidemiolozima, oni uopće ne bi ni znali da sam ja bio u Kini i da sam se vratio doma. Kako bi oni uspjeli doći do mene, odakle bi znali moj broj mobitela ili adresu stanovanja. Izgleda mi da svi u Hrvatskoj nešto pametuju oko novog koronavirusa, a da se jako malo radi na samoj prevenciji.
Na otoku na kojemu sam u Kini radio i boravio samo je jedna osoba, dok sam ja bio tamo, imala simptome zaraze koronavirus i zaista mislim da ga ja nisam “pokupio”. No, ponavljam, ja na svoju ruku ostajem doma 14 dana, a u Hrvatskoj zahvaljujem svim epidemiolozima koji su me ovih dana nazivali i davali mi upute, te ih molim da me više ne nazivaju toliko – cinično veli naš sugovornik iz Splita.
Da se u Hrvatskoj, ali i svijetu, za sada podigla velika panika u vezi novog koronavirusa, mišljenja je i poznati hrvatski pedijatar iz Zagreba.
- Velika je panika. Do sada je od virusa, prema informacijama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), ali i prema informacijama iz Kine, preminulo 259 osoba. I to u državi koja ima oko 1,2 milijarde stanovnika.
Istovremeno, prošle godine u Hrvatskoj, koja ima oko četiri milijuna stanovnika, od komplikacija vezanih za gripu, službeno je preminulo 107 osoba.
Kod tih 107 osoba dokazano je kako su smrti nastupile kao komplikacija gripe, a bilo ih je zasigurno i više. Naravno, kada i jedna osoba umre, to je previše, ali mislim s obzirom na ove sadašnje brojke da se radi puno veća panika, negoli je potrebno - rekao je zagrebački pedijatar.
I dok većina europskih zemalja zabranjuje ili u najmanju ruku ograničava kretanje kineskih turista koji su u proteklom razdoblju ušli u njihove zemlje, dotle se Hrvatska hvali brojem kineskih turista koji su trenutačno u Hrvatskoj ili koji su u njoj bili od početka godine.
Tako iz Dubrovnika saznajemo da je u tom gradu od početka 2020. bilo 718 kineskih turista, a da su sada u tom prelijepom gradu 172 turista iz Kine. Naravno, ništa, pa ni koronavirus ne smije ugroziti hrvatske turističke rezultate.
Posljednjih dana se u Ministarstvu zdravstva sastaje tzv. krizni stožer u kojem se razgovara i donose odluke koje će se tek implementirati, sada kada je koronavirus na “vratima”, odnosno već ušao u Europu.
Tako je u petak navečer dala izjavu i dr. Maja Grba Bujević koja je, između ostalog, izjavila kako su “podignute mjere opreza za zemlje EU, a i mi ćemo također raditi nadzor granica, kao što radimo već i sada, ali ćemo malo još to intenzivirati”.
Nazvali smo dr. Maju Grbu Bujević koja nam je samo kratko izjavila kako nema vremena za razgovor.
- Kako rade nadzor granica, kada mene nitko nije ni pogledao kada sam stigao iz Kine preko Dohe na zagrebački aerodrom. Jednostavnije sam “ušao” u Zagreb, negoli u neki noćni klub. U noćnom klubu te na vratima barem pregleda redar, a ovdje nitko.
Pregledan sam termokamerom kada sam izišao iz Kine i kada sam sletio u Dohu. U Zagrebu i Splitu na aerodromima na mene i moju dvojicu kolega, koji su također došli iz Kine, nitko nije ni obraćao pažnju - govori za Slobodnu Dalmaciju drugi