Obraćajući se na 21. Cetinjskom parlamentarnom forumu, čija je ovogodišnja centralna tema bila posvećena odnosu parlamenata i medija i ulozi i odgovornosti koju imaju u promociji kulture političkog dijaloga, Špirić je istakao da je BiH svjesna preporuka Evropske komisije u kojima se zahtijeva poštovanje i obezbjeđivanje uslova za slobodan rad medija i javnih medijskih servisa.
Ocjenjujući da svijet ulazi u eru u kojoj ima sve više lažnih vijesti, a građani gube povjerenje u medije, Špirić je naglasio da bi parlamenti trebali biti ključno mjesto za dijalog o ovim pitanjima, saopšteno je iz parlamenta BiH.
Špirić se osvrnuo i na političku situaciju u BiH, ističući potrebu uspostavljanja dijaloga i postizanja konsenzusa o svim ključnim pitanjima s ciljem napretka i vraćanja povjerenja građana i u institucije i medije.
Cetinjski parlamentarni forum završen je usvajanjem zajedničke izjave, u kojoj je istaknut značaj medijskog pluralizma, ali i odgovornosti za javno izgovorenu riječ.
Učesnici skupa u zajedničkoj izjavi podvukli su i značaj transparentnosti vlasništva nad medijima, kao i donošenje odgovarajuće zakonske regulative u vezi s tim pitanjem.
Ukazano je i na potrebu daljeg razvoja profesionalnog pristupa, odgovornosti novinara, kao i poštovanja etičkih pravila, što bi parlamentarci, u okviru svojih nadležnosti, trebali snažno da podržavaju.
Učesnici Cetinjskog parlamentarnog foruma u istakli su u zajedničkoj izjavi da će, kroz svoju javnu ulogu, biti promoteri kulture političkog dijaloga, te stvaranja ambijenta za sučeljavanje mišljenja uz poštovanje i uvažavanje drugačijeg mišljenja, s ciljem sveukupnog društvenog napretka.
Osim najviših zvaničnika i predstavnika parlamenata iz regiona, pozivu predsjednika Skupštine Crne Gore Ivana Brajovića za učešće u radu ove regionalne parlamentarne inicijative odazvali su se predstavnici javnih medijskih servisa, te međunarodnih i nevladinih organizacija koje se bave radom medija.