Nusrat Jahan Rafi preminula je u aprilu u Feni, malom gradu udaljenom 160 kilometara od Dake.
Među osuđenima su njen učitelj i dijve osobe iz razreda u koji je išla.
Ubistvo je šokiralo javnost i dovelo do protesta tokom kojih su demonstranti zahtijevali da se u Bangladešu promijeni način ophođenja prema žrtvama seksualnog zlostavljanja.
Ovo suđenje bilo je jedno od najbržih u zemlji. Sudski procesi u Bangladešu obično traju godinama. Tužilac Hafez Ahmed rekao je novinarima da je sada dokazano da niko neće uspjeti da pobjegne od pravde.
Advokati optuženih najavili su da će se žaliti na presudu.
Šta se dogodilo?
Nusrat su namamili na krov škole 6. aprila ove godine, 11 dana nakon što je prijavila razrednog starješinu Siraja Ud Dula policiji rekavši da ju je neprimjereno dodirivao.
Okružilo je četvoro ili petoro osoba koje su nosile burke, pritiskajući je da povuče žalbu. Kada je odbila, polili su je benzinom i zapalili.
Prema izvještajima policije, grupa koja je izvršila ubistvo, nadala se da će izgledati kao samoubistvo. Ipak, Nusrat nije preminula na licu mjesta.
Znajući da je teško povrijeđena i da neće preživjeti, dala je izjavu koju je njen brat snimio telefonom.
„Učitelj me je neprimjereno dodirivao. Borila sam se protiv ovoga do posljednjeg daha", rekla je Nusrat, a potom i imenovala neke od napadača.
Četiri dana kasnije, 10. aprila, Nusrat je preminula zbog povreda - 80 odsto njene kože bilo je spaljeno.
Tokom istrage ubistva, otkriveno je da su moćni muškarci iz lokalne zajednice i osobe sa kojima je išla u školu, skovale zavjeru da je ušutkaju.
Policija kaže da je učitelj kog je prijavila, naručio njeno ubistvo iz zatvora. Još dvoje učitelja je učestvovalo u zločinu.
Nekoliko policajaca sarađivalo je sa osuđenima i širilo laži da je Nusrat počinila samoubistvo, ali oni se nisu našli na optuženičkoj klupi.
Njena porodica koja je podržala njenu odluku da prijavi učitelja, u međuvremenu je dobila policijsku zaštitu. Njen brat Mahmudul Hasan Noman je rekao da članovi porodice i dalje žive u strahu.
Ipak, članovi njene porodice pozdravili su presudu i rekli da se nadaju da će kazna biti izvršena što prije. Osuđeni na smrtnu kaznu u Bangladešu se vješaju.
Koliko je seksualno uznemiravanje rasprostranjeno u Bangladešu?
Seksualno uznemiravanje je relativno često u Bangladešu. Izvještaji humanitarne organizacije ActionAid pokazuju da je početkom godine 80 odsto žena koje rade u tekstilnoj industriji, vidjelo ili doživjelo seksualno nasilje na poslu.
Nusrat je progovorila o onome što je preživjela, ali je njen slučaj usamljen jer prijavljivanje seksualnog uznemiravanja može imati posljedice. Žrtve se često suočavaju sa osudom zajednice, uznemiravanjem, lično ili preko interneta, a u nekim slučajevima i nasilnim napadima.
Slučaj Nusrat Jahan Rafi je neobičan jer je otišla u policiju. Policajci su je snimali mobilnim telefonom dok je davala izjavu, a taj video je kasnije dospio do medija.
Nakon hapšenja učitelja, demonstranti su nosili transparente zahtijevajući da se on pusti na slobodu, zbog čega se porodica zabrinula za njenu bezbijednost.
Kako je javnost reagovala na ubistvo Nusrat?
Slučaj je izazvao proteste u Bangladešu i u centar pažnje stavio ranjivost žrtava seksualnog uznemiravanja i napada.
Premijerka Bangladeša Šeik Hasina je rekla da niko od optuženih neće izbjeći zakon.
Policija je prvobitno odbacila prijavu za seksualno uznemiravanje, ali je u maju podignuta optužnice protiv 16 osoba. Tužioci su tražili smrtnu kaznu.