Smišljena posjeta radi daljnjeg podizanja tenzija i podrške Dodiku

Potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić danas je izjavio da stav Rusije, iznesen kroz govor Valentine Matvijenko, predsjednice Vijeća Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije, i ruski veto na Rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o genocidu u Srebrenici, neće i ne može promijeniti historijske činjenice o karakteru rata u Bosni i Hercegovini.

- Potpuno pogrešan stav da je u Bosni i Hercegovini bio 'građanski rat' i negiranje genocida kroz odbijanje Rezolucije, neće pomoći ni bosanskim pravoslavcima, niti je vjetar u leđa u podizanju na viši stepen izgradnje zajedničkog života, tolerancije i razumijevanja među građanima i narodima u Bosni i Hercegovini – ukazao je Salkić, saopćeno je iz kabineta entitetskog potpredsjednika.

- Karakter rata je utvrđen kroz presude o udruženim zločinačkim poduhvatima, i s Istoka i sa Zapada. Te činjenice su historijski fakti i njih neće i ne može promijeniti stav bilo koje države i njene politike. Dobro bi bilo da je Valentina Matvijenko posjetila Memorijalni centar Potočari kod Srebrenice, te da se poklonila žrtvama genocida i izvinila za rusko "ne" u UN-u prilikom usvajanja Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u 'zaštićenoj zoni' UN-a Srebrenica, ali se mogla ograditi i od učešća ruskih dobrovoljaca u agresiji na našu zemlju, a od kojih su neki učestvovali u najstravičnijim zločinima, među kojima je i genocid - kazao je Salkić.

Potočarsko mezarje, stotine lokacija masovnih grobnica, brojna stratišta, logori širom ovog entiteta i mnoge domaće i međunarodne presude, te suze i poginjanje glave civiliziranog svijeta, najveći su, dodao je, pokazatelj i pečat za karakter rata u Bosni i Hercegovini.

- Naše žrtve, naš bol i presude su udžbenici za našu djecu, buduće generacije, ali i svu djecu civiliziranog svijeta. Svijeta koji se stidi kada majka kopa četiri sina ili kada se iz grobnice ekshumira ubijena trudnica. Sve ostalo je politizacija, izbjegavanje suočavanja s istinom i vrijeđanje žrtava i njihovih porodica - istaknuo je on.

Ovako, nažalost, ostaje, smatra Salkić, gorak okus i osjećaj da se Rusija potpuno "javno i otvoreno stavila samo na stranu bosanskih pravoslavaca".

- U ovoj zemlji svi dobronamjerni gosti su dobrodošli. Ali, svi gosti bi trebali iskazati poštovanje prema domaćinima, što se u ovom slučaju nije desilo. Izostavljanje državnih simbola prilikom posjete u Banjoj Luci ružna je poruka prema državi Bosni i Hercegovini, a nazivanje saradnje jednog bosanskohercegovačkog entiteta i Rusije „međudržavnom“, je najveći oblik nepoštovanja države Bosne i Hercegovine i Dejtonskog sporazuma.

Zbog svega, ostaje nam da sumnjamo da je ovo bila smišljena posjeta radi daljnjeg podizanja tenzija i davanja podrške politici Milorada Dodika - izjavio je Salkić.