Slučaj "veš-mašina" poslije Vučićevog kabineta stigao i do Brisela

ves masina
Beograđanin Dejan Beatović, koji je pažnju javnosti privukao nakon što je portal N1 objavio priču o njegovom višemjesečnom nastojanju da dokaže da veš-mašina koju je platio 50.000 dinara ne pere veš na temperaturama koje garantuje proizvođač, odlučio je da ode korak dalje, pa se obratio i evropskim organizacijama za zaštitu potrošača.


Dejan je sa svojim problemom upoznao organizaciju pod nazivom Evropski glas potrošača u standardizaciji (ANEC), koja zastupa evropski potrošački interes u stvaranju tehničkih standarda, kao i Evropsku organizaciju potrošača (BEUC), krovnu organizaciju za 44 nezavisna udruženja potrošača iz 32 evropske države, koja zastupa potrošače pred institucijama EU i brani njihove interese. Sjedište obje organizacije je u belgijskoj prijestonici Briselu.

"Ne molim EU za pomoć, već želim da podijelim problem"

”Smatram da naša država i mi kao nacija pripadamo Evropi, koju smatram svojom kućom. Obratio sam se institucijama Evropske unije zbog nezainteresovanosti odgovornih za zaštitu potrošača u Srbiji, kao i nedostatka zakona koji zaista vode ka rješavanju problema potrošača na najefikasniji način”, rekao je Dejan za portal N1, objašnjavajući zbog čega je odlučio da "internacionalizuje" svoj slučaj.

”Srbija nije članica Evropske unije, ali jeste uvoznik različitih evropskih proizvoda. Zbog toga nemam namjeru da molim instituciju zaštite potrošača EU za pomoć i zaštitu, već da podijelim problem s kojim se susrećemo sa proizvodima koji su napravljeni u EU”, riječi su kojima je Dejan započeo pisano obraćanje evropskim udruženjima potrošača.

Dejan se zatim pozvao na dokument Evropskog parlamenta koji se tiče oznaka nivoa energetske efikasnosti, navodeći da ”nije siguran da i evropski potrošači znaju koja je razlika u nivoima te efikasnosti”.

”Ušteda energije može biti postignuta na različite načine, a jedan od njih je smanjenje temperature pranja. Moja mjerenja tokom četiri programa pranja pokazala su da deklarisana temperatura u Uputstvu za upotrebu ili oznaci na displeju mašine nije dostignuta”, naveo je Dejan u dopisu.

Sagovornik portala N1 nastavio je riječima da ”to navodi na zaključak da energetska efikasnost ide nauštrb kvaliteta pranja, dok s druge strane potrošači ne znaju nista o energetskoj efikasnosti u odnosu sa kvalitetom pranja”.

”Postavio sam to pitanje ovlaštenom servisu i prodavcu u mojoj zemlji, a odgovor je bio da mašina radi po propisu i da je ispravna, što ja i nisam dovodio u pitanje”, istakao je ovaj Beograđanin u pismu evropskim organizacijama potrošača i dodao da su njegove žalbe i primjedbe primijećene tek poslije uključivanja medija u taj slučaj.

Generalni sekretarijat Vučića još "razmatra slučaj"

Podsjetimo, Dejan Beatović je u februaru ove godine u ”Tehnomaniji“ kupio veš-mašinu marke LG, da bi nedugo zatim, kako kaže, primijetio da ”radne temperature ne odgovaraju deklaraciji proizvoda”.

”Ubrzo nakon što sam kupio mašinu primijetio sam da praktično ne postoji razlika u temperaturi pranja između programa koji veš peru na 40 i na 60 stepeni. To sam primijetio najprije pipanjem stakla na vratima mašine, a zatim sam uz pomoć mjernog instrumenta ustanovio da je realna temperatura pranja umjesto deklarisanih 60 bila svega 35 stepeni Celzijusa”, objasnio nam je Dejan.

U namjeri da izgura pravdu, sagovornik portala N1 više puta se bezuspješno obraćao ovlaštenom servisu, prodavnici i domaćim organizacijama za zaštitu potrošača, a prije nego što je pozvao medije, Dejan je svoj problem pokušao da riješi i tako što se obratio visokim državnim institucijama - Ministarstvu trgovine, kancelariji premijerke i kabinetu predsjednika Srbije.

Odgovor je dobio samo iz Generalnog sekretarijata predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, gdje mu je još 28. septembra rečeno da je njegov dopis ”primljen i uzet u razmatranje”. U namjeri da provjerimo dokle se stiglo sa ”razmatranjem dopisa”, obratili smo se Službi za predstavke i projekte Generalnog sekretarijata predsjednika Republike Srbije, ali nam do trenutka objavljivanja ovog teksta odgovor nije stigao.