Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo (KS) izazvao je oštre polemike prošle godine, a nedavno je odlučeno da se u svrhu zaštite maloljetnih osoba briše šest indikatora od ukupno 77.
Do brisanja šest indikatora došlo je nakon zahtjeva Agencije za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine (BiH), što je resorna ministrica Naida Hota Muminović kritikovala.
Između ostalog, nastavno osoblje u školama neće imati pravo voditi evidenciju o profilnim slikama učenika na društvenim mrežama, kao ni evidenciju o zdravstvenom stanju učenika na način kako je Pravilnik to predviđao.
Iz Agencije su za Klix.ba objasnili zbog čega su donijeli odluku, a po kojoj je Ministarstvo dužno postupiti, o brisanju šest indikatora.
Kazali su da obrazovne institucije ne mogu voditi posebne sistemske evidencije kojima će se vršiti obrada posebne kategorije podataka učenika (zdravstveni podaci) i evidencije o privatnim profilima učenika na društvenim mrežama, a što bi moglo neopravdano nanijeti štetu učenicima kroz buduće školovanje.
"Nastavno osoblje ima i dalje pravo i obveze postupanja kao i do sada u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju, ali nije dopušteno sistematizirano formiranje i vođene posebnih evidencija o zdravstvenom stanju učenika na način na koji to ne propisuje Zakon o odgoju i obrazovanju", objašnjavaju.
Istakli su da šest indikatora koji se trebaju izbaciti iz Pravilnika nemaju zakonski temelj prvenstveno u Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Kantonu Sarajevo, njima se krše načela Zakona o zaštiti osobnih podataka, te je takva obrada podataka i u suprotnosti sa evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Agencija nalaže osnovnim i srednjim školama sa područja Kantona Sarajevo da unište podatke koji otkrivaju zdravstveno stanje učenika i podatke o njihovim profilnim slikama na društvenim mrežama prikupljene u okviru Evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika.
Hota Muminović je kazala da je zabrinuta zbog stava Agencije da se spomenuti indikatori brišu. Međutim, iz Agencije su istakli da je Ministarstvu dostavljeno Rješenje u kojem je definisano i obrazloženo u skladu sa kojim zakonskim odredbama prikupljanje ovakve vrste podataka nije prihvatljivo.
Cilj je prvenstveno zaštiti učenike od eventualne zloupotrebe do koje može nekad doći ukoliko neko odluči zloupotrijebiti podatke iz evidencije.
Iako je ministrica navela da, primjera radi, znakovi samopovređivanja pale alarme i predstavljaju tihi apel za pomoć, bitno je naglasiti da je nastavno osoblje u slučaju da primijeti zabrinjavajuće ponašanje učenika u obavezi da o tome obavijesti roditelje i nadležne institucije.
Međutim, za to nije neophodno vođenje evidencije o "neprimjerenom ponašanju" u kojem će se dijete etiketirati zbog nepostojanja profilne slike na društvenim mrežama ili govornih problema, a što je Pravilnik predviđao.