Koritnik je tek ovog dana bio mjesto gdje ima ljudi, onih koji su stigli da odaju počast svojim najbližim, koji su nevini ubijeni i zapaljeni u višegradskoj živoj lomači.
Većinu njegovih stanovnika, njih 57, od ukupno 80, pripadnici paravojne formacije Osvetnici kojom je komandovao osuđeni ratni zločinac Milan Lukić odveli su iz Koritnika, a potom ih zapalili u Pionirskoj ulici, u kući Sumbule Zebe. Većina njih je iz porodice Kurspahić, a u živoj lomači u Pionirskoj izgorjela je i najmlađa žrtva, beba od dva dana sa svojom majkom.
Rami Kurspahiću u živoj lomači izgorjeli su otac, majka, sestra, snaha i troje bratove djece od od 9, 11 i 13 godina.
"Bole sve ove godine, a najviše što nikad nismo pronašli njihove ostatke", kaže sa gorčinom i tugom u glasu Ramo.
Huso Kurspahić priča kako su njegove rođake, Osvetnici navodno odveli kako bi ih prevezli autobusima u Olovo, međutim njihovo odredište bila je Pionirska ulica gdje su zapaljeni u višegradskoj živoj lomači.
"Prošlo je 26 godina, a porodice još uvijek traže posmrtne ostatke najmilijih", kaže Huso.
Prema dostupnim podacima u Višegradu je ubijeno blizu 3.000 ljudi, civila bošnjačke nacionalnosti. Najveći broj njih je strijeljan i bačen u rijeku Drinu, sa čuvenog mosta Mehmed paše Sokolovića, pa za Drinu danas preživjeli Višegrađani kažu da je najveća masovna grobnica.
Mnoga od tijela koja su bačena u rijeku okončala su na različitim lokacijama, pa i na lokalitetu Slapa kod Žepe gdje su ih mještani izvlačili i sahranjivali. Najmlađa žrtva pronadjena u Drini imala je 14, a najstarija 84 godine. Upravo u Slapu, na mjestu gdje su sahranjenje žrtve otkriveno je i pomen obilježje sa imenima 135 žrtava.
"Otkrivanjem spomen obilježja pokazali smo da poštujemo svoja stratišta i da ćemo ih stalno posjećivati. Ovo je podsjetnik na vrijeme u kojem su ljudi ubijani bez ikakvog povoda i razloga i mi nesmijemo dozvoliti da se to zaboravi", poručio je Fahrudin Mujkić, predsjednik odbora za izgradnju.
Sjećanje na živu lomaču u Višegradu u kojoj je spaljena beba i 56 Bošnjaka Koritnika
Na spomen obilježju ubijenim bošnjačkim civilima u višegradskom naselju Koritnik položeno je cvijeće i proučena Fatiha pred duše ubijenih mještana ovog, danas pustog sela.
Izvor: